Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır

16 Mart 2020

"<yoastmark

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır, Evde bakım aylığı nasıl alınır sorularına cevap arıyorsanız bir yakınınız felç geçirdiyse veya sürekli bakıma muhtaçsa bu yazıyı okumanızı öneririz bunun için ayrıca belediye hibeleri nasıl alınır yazımızı okuyarak belediyelerin verdiği destekleri öğrenebilirsiniz. . Devletin bu durumda verdiği aylıktan yararlanmak isteyenler için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu yazımızda gerekli şartları, nasıl başvurmanız gerektiğini, maaşın ne kadar olduğunu okuyarak öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Aylığı Nedir ve Evde Bakım Maaşı Nasıl Bağlanır

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir sorusundan önce aylığın ne olduğu hakkında bilgi verelim. Devletin sağladığı evde bakım aylığı özel bakım gerektiren vatandaşlara sağladığı her ay verilen bir maaş türü. Devlet bu maaşı vermesindeki amaç maddi durumu iyi olmayan insanların evde bakım maaşı sayesinde ihtiyaçlarını karşılaması için verilmekte. Maaştan yararlanmak için şartları aşağıda bulabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır ve Şartları

Bakıma muhtaç kişinin hastalığı ne olursa olsun isterse çok az ömrü olsun eğer istenilen şartları sağlamıyorsa bakım parasından yararlanamazsınız. Şartları ikiye ayırarak size sunduk.

"<yoastmark

  1. Şart:

 Maaştan yararlanabilmek için o ailede ikamet eden insanların, evde ikamet eden kişilere düşen ortalama gelire göre. SGK bu husus için 2/3 şartı getirmiştir ve asgari ücretin 3 de ikisinden fazla ise kişi başına düşen gelir bakım maaşı verilmez. Hesaplama yapacak olursak bu seneye göre asgari ücretin üçte ikisi 1402 TL gibi bir tutardır. Evde ikamet eden kişi sayısı 4 olarak gözüküyorsa bunu dörtle çarptığımızda 5608 TL. Sizin evinize giren bütün paranın bu tutardan fazla olmaması gerekir.

  1. Şart:

Bakıma muhtaç durumda olan insanlar engelli olmasına rağmen kendi işini görebilen başka birinin yardımına ihtiyaç duymadan kendi başına işini yapabilen değildir. Günlük hayattaki işlemleri yerine getiremeyen yeme içme, tuvalet ve banyo gibi işlerini başkalarının yardımıyla yapanlar bakıma muhtaç olarak geçmektedir. Sağlık Bakanlığının özürlülük ölçütü için vereceği rapor burada dikkate alınacak bir diğer husustur unutmayalım ki her engelli bakıma muhtaç değildir.

Genel olarak bahsedecek olursak öz bakım ihtiyaçlarını giderebilen, güvenlikte olmayı bilen, hareket etmesinde sorun olmaya, bir evde kendi başına yaşayabilenler bakıma muhtaç olarak geçmemektedir. Bahsettiğimiz gibi hastanın kişinin engelli raporu olması gerekmektedir sağlık kurulu tarafından verilecek olan raporda bir ibarenin işaretli olması gerekmekte. Ağır engelli olup olmadığı bu ibare ile belirtip belirterek bütün doktorların onayının alınması gerekmekte. Dahiliye, fizik tedavi, kalp, damar gibi doktorların kontrolleri ile gerçekleştirilen puanlamanın her bölümün ayrı bir puanlaması bulunmaktadır. Evde Bakım Maaşı  bu rapor sayesinde alınır.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır Başvurusu Nereye Yapılır

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından alınan başvurular bütün il ve ilçelerde bulunan temsilcilere evrakları götürerek yapabilir. Size verdiğimiz linkle bakanlığın sitesine gidebilir orada da size en yakın olan müdürlüğü bulabilirsiniz. Başvuruları hastaların yerine vasileri de yapabilir.

"<yoastmark

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır 2020 kişi başı düşen oranı söylemiştik size asgari tutarın üçte ikisi şeklinde maaş belirlenir bu sene 1402 şeklinde belirlenmiştir bu maaş.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ