Ev Alana Devlet Desteği - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Ev Alana Devlet Desteği

"<yoastmark

Ev Alana Devlet Desteği bu yılda özellikle alt gelir gurubunda bulunan vatandaşları ev sahibi olmaları için sağlanan yarardır. Vatandaşlarımız bankalarda hesap açarak ev almak için para biriktirdiklerinde devlet tarafından 30 bin TL destek verilmesi hedefleniyor. Bu tutar geçen sene 25 bin lira gibi bir miktarken bu sene artış bulunmakta. Devletimiz vatandaşları para biriktirerek ev sahibi olmaları için elinden geleni yapıyor. Gün geçtikçe böyle yaparak ev sahibi olmak isteyenlerin sayısı artıyor. Gün geçtikçe hesabınızda para arttığı gibi devlet geçen seneye göre hibe tutarını arttırdı.

Ev Alana Devlet Desteği 2020

Ev Alana Devlet Desteği 2020 yılında konut almak için hesap açan kişilerin aylık yatırması gereken tutar en az 476 TL. Bu hesaba para yatırmanın alt limiti olduğu gibi üst limiti de bulunmaktadır oda 4758 TL olarak belirlenmiştir. Konut almak için açtığınız hesaba açtığınız gün bir kere yatırma hakkınız olan para en fazla 57096 TL olarak belirlenmiştir. Birikimlerinizi buraya yatırmanız sizin için faydalı olur çünkü destek verilirken hesaptaki paraya oranla verilmektedir. Ama unutmayın en fazla 57 bin lira yatırabilirsiniz.

"<yoastmark

Ne Kadar Destek Veriliyor

Konut hesabınıza 36-47 ay arasında para yatırırsanız devlet paranızın yüzde 15’i kadar hibe sağlayacaktır ama azami 24742 TL verecektir. 48-59 ay arası para yatırmanız durumunda hibe yüzdesi 18’ e çıkmakta ama yine azami verilecek tutar 26645 TL olacaktır. Son olarak 60 ay ve üzeri hesaba para yatırmaya devam ederseniz paranızın yüzde 25’i destek verilecektir. Altmış aydan fazla yatan tutarlarda verilecek en fazla tutar 30 bin TL’dir. Verilen bu azami miktarlar bir sınır olmak için yapılmıştır. Sonuçta 60 ay yatırdığınız hesaplarsak yuvarlak olarak aylık 5 milyardan 300 bin TL yapar, 60 binde bir kerede yatırdığınızı düşünelim. Toplamda hesabınızda 360 bin TL olup bunun yüzde 25’i 90 bin demek oluyor. Devletimiz bu parayı bir kişiye değil de ayırdığı bütçeden yararlanabilecek kadar kişinin yaralanabilmesi için üst limiti koymuştur.

Ev Alana Devlet Desteği Şartları

Ülkemizin Türkiye Cumhuriyeti’nin Vatandaşı olmak ilk şarttır, ikinci şart ise Nisan 2015’ten itibaren sizin adınıza tapusu bulunan bir yerin olmaması gerekmektedir. Konut hesabına en az 36 ay boyunca para yatırmış olup birikim yapmış olmanız gerekmektedir. Konutu satın aldıktan sonra altı içinde istenilen belgelerler konut hesabının olduğu bankaya gidip başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu destekten yararlanmanız için istenilen son şart konut hesabınızda sürekli birikim yapmanız gerekmektedir. Her ay en az yukarıda söylediğimiz 476 TL yatırmanız gerekmektedir.

"<yoastmark

Konut Hesabı Nasıl Açılır

Hemen hemen bütün bankalarda bu hesap bulunmaktadır ve yapmanız gereken nüfus cüzdanınızla gidip bu hesabı açmak istediğinizi söylemek. Onlar sizin için hesabı açacaktır, söylediğimiz gibi yatırılan aylardan sonra hesap içindeki paranın ne kadar olduğu önemlidir. O yüzden size bir kere izin verilen yüksek miktarlarda para yatırma hakkınızı kullanmanız sizin için iyi olacaktır. En az 36 ay yatırım yapmanız gerekmekte ve her ay düzenli yapmanız gerektiğini unutmayın

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ