Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler mi? - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler mi?

23 Ocak 2020

Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler mi?

Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler mi? ; birçok banka müşterisi kredi almak için başvuru yapacağında eşlerinin banka borçlarının kendi kredi notlarını etkileyip etkilemediklerini merak eder. Kredi notu; banka geçmişinizde borçlarınız, ödeme düzenleriniz, aylık geliriniz vb. değerlendirilerek verilir. Bankalardaki referansınız olarak da ifade edilebilir. Kredi notuna göre verilecek kredinin miktarı, kredi verilip verilemeyeceği belli olur.

Eş Durumu Kredi Notunuza Etki Eder mi?

Eşin borç durumu kredi notunu olumsuz etkiler mi? ; bankalar size kredi verip vermeme konusunu değerlendirirken eşinizin geçmiş dönemdeki banka işlemlerini de göz önüne alırlar. Direkt etki eden bir unsur olmasa bile bankaya krediyi geri ödeme gücünüzle ilgili olarak bir fikir verir. Özel durumlar kategorisinde banka eşinizin borç durumunu dikkate alabilir. Dolayısıyla eşinizin banka borçlarının sizin kredi durumunuzu etkileyebileceğini belirtebiliriz.

Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler mi; Eşin Kredi Notunuz Üzerindeki Etkisi Nasıl Değerlendirilir?

Eşinizin banka borcu kredi notunuzu etkiler mi? ; eşinizin banka borcu ile ilgili olarak banka şu unsurları değerlendirebilir:

  • Eşinizin önceki kredi dönemlerinde ödemelerini düzenli yapıp yapmadığı
  • Ne kadar kredi kullandığı
  • Kredi kartı ödemeleri
  • Borç durumu
  • Takip durumu
  • Aylık gelir

Kredi talebi için bankaya başvuru yaptığınızda sizin kredi için uygunluğunuzun yanı sıra eşinizin kredi notuna da bakılabilir.

Kredi için Borcu Olan Eş Kefil Olabilir mi?

Eşinizin banka borcu sizin kredi notunuzu etkiler mi? ; banka borcu olan ve kredi notu bu nedenle olumsuz etkilenen eşiniz alacağınız kredi için size kefil olmak isterse banka bunu kabul etmeyebilir. Kefilin ödeme gücü banka için önem taşır; kredi notu düşük olan ve borcu bulunan kişiler bankaya güven vermez. Kefil olabilmesi için banka eşinizin geçmiş kredilerine, ödeme davranışlarına bakacaktır.

Kredi Notunun Yükselmesi için Neler Yapılmalı?

Eşin kredi borcu kredi notunu etkiler mi? ; eşin var olan kredi borçları sizin kredi almanızı özel durumlar kapsamında etkileyebilir. Bu nedenle hem sizin hem eşinizin kredi notlarını yükseltebilmeniz için yapmanız gereken bazı işlemler bulunur.

Banka yetkilileri ile iyi iletişim kurmak önemlidir. Maaş durumunuza göre kredi alıp ödemeleri düzenli biçimde yapmalısınız. Size verilebilecek olan kredi seçeneklerini kullanıyorsanız aldığınız krediyi mutlaka düzenli ödemeye dikkat etmelisiniz. Kredi kartı ödemelerini aksatmamak önem taşır. Kredi notu oldukça olumsuz etkilendiyse bazı bankalar düşük limitli kredi kartı sunup bunların ödemelerini aylık olarak düzenli yapan kişilere kredi sunabiliyorlar.

Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler mi; Eşin Borcu Olması Durumunda Kredi Çekilebilir mi?

Eşinizin banka borcu kredi notunuzu etkiler mi? ; eşinizin bankaya ya da bankalara borçlu olması, kredi notunun olumsuz seviyelerde olması sizin kredi almanızı oldukça zorlaştırabilir. Özellikle borç nedeniyle evinize ve mallarınıza haciz geldiyse bankanın size kredi kullandırması düşük ihtimaldir.

Bankaların bir kısmı özellikle kötü kredi notu bulunan müşteriler için bazı özel stratejiler belirlerler. Buna göre her bankanın müşteri politikası aynı olmayabilir. Eşinizin olumsuz kredi notunun sizin kredi almanızı da zorlaştırdığını belirtmiştik ancak bankaların bir kısmı buna rağmen kredi çıkartabilir.

Bankaların kredi koşullarını araştırmada ve karşılaştırma yapmada fayda vardır. Bazı bankalar kredi için olumsuz şartları dikkate almayabilir. Kredi ihtiyacınız fazlaysa kredi notu kötü olan müşterileri için bazı özel koşullar sunan bankaları inceleyebilirsiniz. Takibe düşen borçların varlığında kredi notunun 5 yıl içerisinde çok yükselmesinin zor olduğunu belirtelim.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ