Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır

3 Mart 2020

"<yoastmark

Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır sorusunun cevabını sıfır araç alacak olanlar için geçerli olduğunu KDV ve ÖTV indirimleriyle aldığını verebiliriz. Engelli raporunuzun en az yüzde 40 oranına sahip olması istenilen şartlardandır. Eğer engelli raporunuz var ve engel %40’tan fazla ise sizde sıfır araçları indirimle alabilirsiniz. Sizin engelli raporunuz bulunmamakta fakat yakın birinizin %90 engelli raporu bulunuyorsa sizde bu rapordan yararlanarak indirimli araç alabilirsiniz. Bu indirimler yüzde 32’e kadar çıkmaktadır yıl sonu araç fiyatlarında yapılan indirimle daha uygun fiyatlara gelmektedir.

Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır Şartları

Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır için aranan şartlar raporda bulunan engel oranına göre değişiklik göstermekte olup yüzde yararlanabileceğiniz en fazla indirim yüzde 32’dir. Sıfır araç alacak engelli vatandaşlarımızın bu şartlara uyması gerekmekte. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Resmi Gazete de yayımlanan şartlar ikiye ayrılmaktadır, ayrılan kollar %40 ve %90 içindir. İki koşulda da aranan ortak şartlar aracı alanın 18 yaşından büyük olması, sıfır araç alınması gerekmektedir. Alınan aracın 5 yıl satılamaması, raporun tam teşekküllü hastaneden alınması, alınan aracın 1.6 motorun üzerinde olmaması istenilen şartlardır. Aranan şartları sağladığınız taktirde sıfır araç alımlarında indirimden faydalanabilirsiniz.

"<yoastmark

Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır ve %40 Şartları

Şartların ikiye ayrıldığından bahsetmiştik %40 için aranan şartlardan bahsedeceğiz. Ortak şartlar yukarıda gibi olup burada bahsedeceğimiz şartlar sadece %40’tan, %89’a kadar olan engelliler için geçerlidir. İstenilen şartlar;

Alınan aracın engelli vatandaşın üzerine alınması.

Engelli sürücünün, vatandaşımızın H türünde sürücü belgesinin olması.

Alınan aracın engelli vatandaşımızın engel durumuna göre tasarlanmalı.

Aracın başka biri tarafından sürülmemesi.

Söylediğimiz engel oranları için geçerli olan şartları da bu şekilde sınırlayabiliriz. Bu engelli vatandaşlarımız için ÖTV %26,3, KDV%15,25 şeklinde uygulanmakta olup indirimler son derece iyidir.

"<yoastmark

%90 Üzeri Engelliler İçin Şartlar

Bu grup engelliler için istenilen şartlar diğerine göre farklıdır. Almak istediğiniz sıfır arabayı ister engelli vatandaşımızın üstüne isterseniz onun 3 kuşak yakından akrabasının üzerine alabilirsiniz. 3 kuşak akrabasını onun şoförü olarak göreceği için böyle bir uygulama yapmışlardır. Bu şekilde engelli vatandaşımızın akrabaları da KDV ve ÖTV indiriminden yararlanmış olacaktır. Engelli vatandaşımız ya da akrabası için uygulanan ÖTV oranı %0 olup diğer grubun oranla çok çok düşük hatta yoktur. KDV ise diğer grupla indirimi aynı uygulanmış olup %15,24 olarak işleme alınmaktadır. %90 üzeri engel raporuna sahip olanlardan istenilen şartlar;

Engel oranınızı doğruluğunu kanıtlayacak sağılık raporu.

Engel oranının fazla olması sebebiyle vatandaşımızdan sürücü belgesi istenilmemektedir.

5 yıl sonra araç satılmak istenildiğinde aracı satacak kişinin trafik tescilde söylenmesi.

Aracı akrabası alacak ise ehliyetinin olması

Son olarak herhangi birinin vasi tayini olması.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZ