Engelli Kadrosundan Memur Alımı Şartları Nelerdir - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Engelli Kadrosundan Memur Alımı Şartları Nelerdir

6 Mart 2020

"<yoastmark

Engelli Kadrosundan Memur Alımı Şartları Nelerdir gibi konular ile herkes tarafından istenilen devlet memurluğu engellilere özel olarak bazı kanunlar içermekte. Engelliler hakkında bulunan yönetmelik ile güvence altına alınmış olan ve kurumların çalışan personelinin %3’ünü engellilerin oluşturması gerekmekte. Devlet memuru olmak isteyen engelli vatandaşlarımızın ne yapmaları gerektiğini, nereye başvuru yapmaları, memur alımları hakkında bilgi vermek için bu yazımızı hazırladık. Memur olmak isteyen engelli vatandaşlarımızın ilk yapmaları gereken şey engel raporu almaları ve bu rapora göre çalışabilir durumda olup olmadıklarına bakmaları.

Engelli Kadrosundan Memur Alımı Şartları Nelerdir ve Engelli Raporu Nasıl Alınır

Yukarıda belirttiğimiz gibi engel oranınızın ne kadar olduğunu buna göre çalışmaya uygun olup olmadığınızı belirlemek amacı ile Engelli Sağlık Kurulu raporunu almanız gerekir. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan tam teşekküllü kamu hastanelerine gidip bu raporu almanız mümkündür. Fiziksel olarak ya da zihinsel engeli olan vatandaşların raporu almaya gittiklerinde gerekli muayenelerin yapılması ve yapılması gereken tetkiklerin yapılması gerekir. Yapılan işlemlerden sonra oranları hesaplayıp engel durumuna göre raporu vermektedir hastaneler. Raporu için bahsedilen hastaneye gidip başvuru yapmanız gerekmekte başvuruyu ailenizden herhangi biri ile yapabilirsiniz. Engelli raporu başvurusunu yaparken vermeniz gereken belgeler kimliğiniz ve fotokopisi, dilekçe, 4 tane fotoğraf. Kamu kurumlarında çalışabilmeniz için bu raporda yüzde 40 dan fazla engel oranınız olması ve çalışabilir olarak yazması gerekmektedir. Bu istenilenler size uyuyorsa raporunuzda bunlar yazıyorsa sizde Engelli Devlet Memuru kadrosuna katılmak için başvuru yapabilirsiniz.

"<yoastmark

Engelli Kadrosundan Memur Alımı Şartları Nelerdir KPSS

Engelli Kadrosundan Memur Alımı Şartları Nelerdir arasında engelliler için ÖSYM tarafından hazırlanıp yapılan sınav sonucunda memur olabilirler. Eğitim durumlarına göre sınıflandırılır memur olmak isteyen engelli vatandaşlarımız. Bu sınıflandırma işleminden sonra ilkokul, ortaokul ya da ilk öğretim seviyesinden mezun olanları kura ile atamakta ve bu kura noter huzurunda gerçekleşmekte. Lise, lisans veya ön lisans eğitim seviyesindekiler için ise E- KPSS sınavına girerek devlet memuru olabilirler. Sınava başvuru yapacaklar engel durumlarına göre yanlarında bir kişiyi getirebilirler. Kura ve sınav 2 yılda bir yapılıp geçerlilik süresi de 2 yıldır. Devlet kurumlarının isteklerine göre hazırlanan listeden tercih yapıp atanmaları gerçekleşebilir. Sınava başvuru yapabilmek ve katılmak isteyenlerin 18 yaşını doldurması eğer bir meslek okulunu bitirmiş ise 15 yaşını doldurması istenmekte. Buna ek olarak 65 yaşına kadar bu sınav için başvuru yapıp sınava girme hakkınız bulunmakta.

Engelli Devlet Memuru Ne İş Yapar

Devletin kurum ve kuruluşları engelli kontenjanından alım yapacakları zaman nitelikleri Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanan Nitelik kılavuzu ile belirlenmekte. Engelli Kadrosundan Memur Alımı Şartları Nelerdir yanı sıra yapacakları işlerde oldukça önemli olup kurumlar ihtiyaçları doğrultusunda personel talep ederse engelli vatandaşımızın istenilen nitelikleri taşıması gerekir. Kurumların istekleri doğrultusunda hazırlanmış olan Nitelik kılavuzuyla atanan engelli vatandaşlarımız uygun oldukları kadroya atandıkları için yapamayacakları işlerde çalıştırılmayacaklardır.

"<yoastmark

Engelli Emekliliği

Emeklilik engel oranlarına göre değişmekte olup %40-49 engel oranına sahiplerin 18 yıl 4680 gün, %50-59 olanların 16 yıl 4320 gün, %60 üzeri engel oranı 15 yıl 3960 prim günü ile emekli olabilir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZ