Engelli Kadrosunda Memur Alımı Şartları Nelerdir? - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Engelli Kadrosunda Memur Alımı Şartları Nelerdir?

9 Şubat 2020

Engelli Kadrosunda Memur Alımı Şartları Nelerdir; Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan personellerin belli bir kısmının engellilerin oluşturması adına bazı yönetmelikler bulunmaktadır. Sağlık problemi bulunmayan vatandaşların da memur olmak istediği gibi engelliler için de 657 devlet memurları kanunu 53. Madde gereğince ‘’Özürlülerin devlet memurluğuna alınma şartları ve yapılacak merkezi sınav ve kura usulü hakkında yönetmelik’’ adı altında kamu kurum ve kuruluşlarında engelli personellerin çalışması adına %3 lük bir pay ayrılması sağlanmaktadır.

Engelli Raporu Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Engelli kadrosunda memur alımı şartları nelerdir?  Devlet memuru olmak adına istenilen belgeler nelerdir? Engelli memur alımı nasıl yapılmaktadır gibi soruların cevabı sıkça ilgili vatandaşlar tarafından aranmaktadır. Engelli vatandaşların işe alınması için öncelikle engel derecesinin bilinmesi gerekmektedir. Bunun için ise Engelli Sağlık Kurulu Raporu alması gerekir. Kamu hastaneleri ve Sağlık bakanlığı tarafından bu raporun alınması mümkündür. Kamu hastaneleri ve Sağlık bakanlığına gidilerek belirli tetkik ve tespitlerden geçecek olan vatandaşların bunun sonucu engelli raporu almaları sağlanır.

Engelli Raporu Almak İçin Kimler Başvuru Yapabilir?

Raporu almak isteyen vatandaşlar hastaneye kendi gidebilir. Bunun yanı sıra velileri, vasisi veya raporu istemekte olan kurum bunun için başvuru yapabilmektedir.

Engelli Raporu Almak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Rapor almak adına giden engelli vatandaşın yanında bulundurması gereken belgeler şunlardır,

  • Dilekçelerin belirtilen kuruluşlara ulaştırılması gerekir.
  • Nüfus cüzdanları yanında olmalı ve fotokopileri de götürülmelidir
  • 6 adet fotoğraf güncel olmalı ve ilgili yere verilmelidir.

Yapılan muayene ve başvuru sonucunda çıkarılan engelli raporunda engelli oranı %40 ve üzeri olmalıdır. Ayrıca engelli vatandaşın çalışma durumunda bir sıkıntı yaşamaması durumlarını belirtmesi gerekmektedir. Bu şartların sağlanması durumunda engelli vatandaşlar Engelli Devlet Memuru olmak adına başvurusunu yapmış olur.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı Nedir Nasıl Başvurulur?

Engelli kadrosunda memur alımı şartları nelerdir? Sorusunun bir diğer cevabı ise ÖSYM tarafından yapılmakta olan E-KPSS sınavıdır. E-KPSS engelli vatandaşların memur olarak atanması için yapılan bir ÖSYM sınavıdır. Engelli vatandaşların devlet memuru olması adına eğitim durumları ilkokul, ortaokul ve ilköğretim düzeyinde olanlar olarak sınıflandırılmaktadır. Bu vatandaşların ataması kura ile gerçekleşir. Kuralar noter huzurunda gerçekleşmektedir. Lise, Ön lisans ve Lisans derecesinde olan vatandaşların ataması 2 yılda bir gerçekleşen ve geçerliliği 2 yıl süren E-KPSS sınavı ile gerçekleşmektedir. Bu sınava girerken engelli vatandaşların istekleri doğrultusunda yanlarında refakatçi alma özgürlükleri de sunulmuştur. Sonrasında engelli vatandaşlar için özel tercih listeleri sunulur ve tercih yapmaları istenilir.

Engelli Kadrosunda Memur Alımı Şartları Nelerdir?

Engelli Kadrosunda Memur Alımı Şartları Nelerdir?; E-KPSS Sınavına Hangi Yaş Grubu Vatandaşlar Katılabilir?

18-65 yaş arası engelli vatandaşlar bu sınava başvurabilirler. Sanat meslek okulu gibi okulları bitiren vatandaşlar ise 15 yaşında başvuru yapabilmektedirler. Bu yaş standartlarına uygun olan ve başvurmak isteyen adaylar gerekli belgeleri ve istenilenleri yaparak E-KPSS sınavına başvurabilirler.

Engelli Kadrosunda Memur Alımı Şartları Nelerdir?; Engelli Memurların Emeklilikleri Daha Erken Olur Mu?

Engelli personeller sağlık durumlarından ötürü diğer personellerden daha erken emekli olmaları sağlanmaktadır.

  • %40-%49 engel raporu olan vatandaşların 18 yıl 4860 prim günü ödeme gerçekleştirilmiş olması gerekir.
  • %50-%59 engel raporu olanların 16 yıl 4320 prim günü ödeme gerçekleştirilmiş olması lazım.
  • %60 ve üzerinde engel raporu olan vatandaşların ise 15 yıl 3960 prim günü ödeme gerçekleştirilmesi sonucu emekli olmaya hak kazanması sağlanır.

Bu koşullar sonrasında engelli personeller normal personellere göre daha erken emekli olabilmektedir.

Engelli kadrosunda memur alım şartları nelerdir? Sorusuna cevap olarak özetle; Engelli raporu için gereken belgeler tamamlanıp muayene olunan yerlere sunulmalı ve engelli raporu alınmalıdır. E-KPSS’ ye başvurulmalıdır. İlkokul, Ortaokul ve İlköğretim seviyesinde olan vatandaşlar kura ile atanmaktadırlar. Lise, Ön lisans ve lisans derecesindeki vatandaşlar E-KPSS sınavına girmeli ve tercihleri sonucu atamalarını beklemelidir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ