En Fazla Çekilebilecek Konut Kredisi - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

En Fazla Çekilebilecek Konut Kredisi

30 Mart 2022

En Fazla Çekilebilecek Konut Kredisi

Müşterilerin çekebileceği kredi tutarı kişilerin yaşantılarıyla ve bankaların izledikleri politikalarla alakalıdır. Hayat standartları gibi şartlardan dolayı BDDK belirlemiş olduğu bir kural vardır; bu da kredi çekeceklerin aylık geri ödemesinin maaşlarından yarısından fazla olmamasıdır. Bunun için bir kişi en fazla ne kadar konut kredisi çekebileceği buna göre değişiklik göstermektedir. Bu yazımızla birlikte sitemizde bulunan Konut kredisine devlet desteği nelerdir yazımızı okuyarak bu konu hakkında da bilgi alabilirsiniz.

En Fazla Çekilebilecek Konut Kredisi

Maaşınızın en üst limitini belirleyemediğiniz gibi çekebileceğiniz en fazla kredi tutarını da belirleyemezsiniz. Bunun nedeni iki kişi oldukça farklı şekillerde maaş almaktadır. Biri için çıkan kredi tutarı sizin için çıkmayacaktır. Eğer maaşınız 2300 TL ise bunun yarısını aylık geri ödeyeceğinizi düşünürsek ve çektiğiniz kredinin vadesini 120 ay olacak şekilde ayarlarsak çekebileceğiniz maksimum kredi tutarı 115 bin TL civarında olacaktır. Ama bu durumda bir farklılık bulunmaktadır bu da evli olan ve eşleri çalışanlar için durum farklıdır. Bu durumda ikinizin de asgari ücrete çalıştığını düşünürsek bu sefer eve toplamda 4600 TL girmektedir. Bu paranın yarısını krediye verebildiğiniz için size çıkacak kredi 230 bin TL olacaktır.

"En

Konut Kredisi Tutarı Nasıl Arttırılır

Çekeceği kredi tutarının artmasını isteyenler ve çekebileceği konut kredisi maksimum tutarını almak isteyenler için yapılması gereken ilk iş; kredi notunun yükseltilmesidir. Kredi notu nasıl yükseltebileceğinize dair yazımız bulunmaktadır, kısaca bahsedecek olursak yapmanız gereken eski kredilerinizi kapatmak. Bunun yanında sık sık kredi çekmemeli ve kredi ödemelerinizi düzenli olarak yapmak notunuzu yükseltecektir. Tabi kredi notuna ek olarak maaşınızın da artması; sizin en yüksek konut kredisi nasıl alınır sorusuna da genel olarak cevap olmaktadır.

"En

Maaşınızın Yarısı Kadar Aylık Taksit Şartı

Bu durum ülkeler arasında farklılık göstermektedir; ülkemizde ise bu oran size bahsettiğimiz gibi %50 oranında belirlenmiştir. Belirlenen olan bu oran ülkemizin kredi notu ile alakalı olup; dünya genelinde oran veren kurum tarafından verilmiştir. Ülkelerin kredi notu düşer ise; sizin maaşınızın oranı da düşük olacağından yüksek kredi alma imkanınız azalacaktır. Sonuç olarak ülkenin kredi notu belirlenirken sizde olduğu gibi ülke borçlarının kısa sürelerde ödenmesi ile orantılıdır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZ