Emekli Promosyonu Nedir? Nasıl Alınır? - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Emekli Promosyonu Nedir? Nasıl Alınır?

9 Şubat 2020

Emekli promosyonu emekli olmaya hak kazanmış ve emekli maaşı almakta olan vatandaşların belirli dönemlerde bankalara onlarla birlikte kalma sözü vermeleri, bankaların da bunun karşılığında emekli maaşı alanlara belirli miktarda promosyon ücreti ödemesi anlamına gelmektedir. Bu durumda emekli maaşı alan vatandaşlar emekli promosyonu nedir nasıl alınır sorusunun cevabını aramaktadır.

Emekli Promosyonu Nedir

Bankalarla Kimler Anlaşma Yaptı?

Hükümet, Sosyal Güvenlik Kurumu adına belirlenmiş olan bankalarla protokol imzaladı. Bunun sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumu kamu bankaları yanı sıra 18 özel bankayla da emekli olan ve emekli maaşı alanlara banka promosyonu ödemesi adına anlaşma imzaladı. Böylelikle emekli maaşı alan vatandaşlara promosyon alma hakkı doğdu ve emekli promosyonu nedir nasıl alınır araştırması yapmaya başladı.

Emekli Promosyonu almak için şarlar nelerdir

  • Emekliler öncelikle kamu bankasına giderek promosyon almak istediğine dair beyanda bulunacaktır.
  • Gidilen bankada promosyon isteği karşısında banka tarafından bir sözleşme sunulacaktır. Sözleşme sonucu 3 yıl boyunca maaşını bu bankadan alacağını ve başka bankalarla sözleşme yapmayacağını taahhüt eden emekliler promosyona sahip olabilirler

Emekli Promosyonu İçin Sözleşme Şart Mıdır?

Bankaların çoğu emekli maaşını kendi bankalarından çekmelerini istedikleri emeklilere sözleşme sunarlar. Karşılıklı güven anlaşması olarak sunulan sözleşme çoğu banka tarafından kesin şekilde yapılmaktadır. Emekliler bu sözleşmeyi kabul ederek bankaya olan bağlılıklarını sunmuş olurlar ve karşılığında promosyon almaya hak kazanırlar. Sözleşmeyi kabul etmeyen emeklilere ise promosyon ödemesi yapılmamaktadır. Emeklilerin bankalara karşı sadık kalması adına yapılan bu sözleşme bazı bankalar tarafından farklı içeriklere de sahip olabilir. Bu içeriklerin incelenmesi ve sözleşmenin ona göre kabul edilmesi emekli maaşı alan vatandaşlara önerilir.

Emekli Promosyonu Nedir

Kimler Emekli Promosyonu  Alabilir?

Belirli bir işte çalışmış ve emekli olmuş vatandaşlar emekli maaşı almaktadır. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan emekli maaşı alan 12 milyon insan promosyon hakkından faydalanabilir. Bunun yanı sıra ölmüş olan emeklilerin yetim ve dul maaşı kapsamında aldıkları maaşlara da promosyon ödemesi verilmektedir. Böylelikle dul ve yetim maaşı alanlarda promosyon ödemesinden faydalanabilirler.  Emekli maaşını alan vatandaşlar belirli bankalara veya maaşını almakta olduğu bankaya promosyon için başvuruda bulunarak emekli promosyonunu alabilirler. Emekli promosyonu nedir nasıl alınır sorusuyla karşı karşıya gelen emekliler kolaylıkla başvuru yapıp promosyona sahip olabilirler.

Emeklilere Emekli Promosyonu Verecek Bankalar Hangileridir?

Sosyal Güvenlik Kurumu ile protokol imzalamış olan 12 milyon civarında emekli vatandaşa planlamalar yapılarak ödemeler gerçekleşecek. Sosyal Güvenlik Kurumu ile protokol imzalamış olan belli başlı 16 adet banka vardır. Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, ING Bank, Burgan Bank, Türkiye İş Bankası, Türkiye Ekonomi  Bankası, Vakıf Bank, QNB Finansbank, Halkbank, Fibabank, Şekerbank, ICBC Turkey, Denizbank, Garanti Bankası, Akbank, PTT Bankaları emekliye promosyon verecek bankalardır. Emekli maaşı alan kişi bu bankalardan herhangi birini seçebilir ve istediği ve uygun bulduğu bankaya başvuruda bulunabilir.

Emekli Promosyonları Ne Kadar?

Bankalar emekli maaşı alan vatandaşların maaşlarını kendi bankalarına aktarmaları adına belirli kampanyalar düzenlemekte. Bu kampanyalarla emeklilerin maaşını kendi bankalarına yatırmalarını hedeflemektedir. Bazı bankalar promosyon ücretini yüksek tutarak emeklilerin maaşlarını kendi bankalarına yatırmalarını sağlamak istiyorlar. Emekli maaş miktarı 1000 liranın altında olan emekliler için maaş miktarı en az 300 TL, emekli maaş miktarı 1000-2000 TL arasında olan emeklilere 375 TL, 2000 TL’nin üstünde maaş almakta olan emekliler için ise 450 lira promosyon ödemesi sağlanıyor. Genel olarak maaş miktarına oranla 300 ile 1000 TL olarak değişebilen promosyon miktarları bazı bankalar için daha yüksek fiyatlar içeriyor. Böylece emekli maaşını hangi bankadan almak istediğini seçecek olan emekliler kendilerine vaat edilen promosyon miktarlarını değerlendirebilir, sözleşmelerini hangi banka ile yapacaklarını seçebilirler.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ