Elektrik Üretimine Devlet Desteği - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Elektrik Üretimine Devlet Desteği

13 Mart 2020

"<yoastmark

Elektrik Üretimine Devlet Desteği Nedir, son yıllarda güneş enerji sistemlerinin olduğu tarlaları ve arazilerin sayısının arttığını görmekteyiz. GES teşvikleri bunun için devam etmekte, devlet arazisinde veya tarlasında güneş panelleri ile enerji üretimi yapanlara destek vermeye devam etmekte. Bundan dolayı bu iş kolunun da popülerliği artmıştır, sitemizde sizin için hazırladığımız Devlet Desteği Başvurusu yazımıza da göz atın.

Elektrik Üretimine Devlet Desteği Neden Veriliyor

Organize sanayi bölgelerinin kalkınması, üretimin artması gibi nedenlerle elektriğe olan ihtiyacımız oldukça artmıştır. Ülkemizde birçok noktaya barajlar, rüzgar gülleri ve güneş paneli sistemleri kurulmaktadır. Bunun nedenlerinden biri devletin üretime teşvik vermesi ile elektrik açığını azaltması için. Yenilenebilir enerji ile kendi kendine elektrik üreten sistemlerle elektrik üretmek istenmektedir. Devletin elektrik açığını yenilenebilir enerji ile kapatmak istiyor ve bunun için Elektrik Üretimine Devlet Desteği Müracaat verip tarla ve arazi sahiplerinin bu işi yapmaları için teşvik etmekte.

"<yoastmark

Elektrik Üretimine Devlet Desteği Hangi Kurumlar Veriyor

Tabi ki bu kurumların başını kosgeb çekmektedir birçok sektör için verdiği desteklerin içinde bu sektörde bulunmaktadır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kurumu olan TKDK bu kurumların içindedir.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı da bu desteği sağlayanlar arasında

Tursef de destek verenler arasında

Elektrik Üretimine Devlet Desteği Başvurusu bu kurumlar aracılığı ile sağlanıp aşağıda size genel olarak bilgileri vereceğiz.

Kosgeb Enerji Verimliliği Desteği

Kosgeb bildiğiniz gibi devlet adına destek sağlayan kurumdur, enerji verimliliği alanında geri ödemesiz hibe desteğini de sağlamaktadır. Bu işi yapan kobilerin yetkili şirketlerden alacağı enerji verimliliği için detaylı ve ön etüt hizmetleri ile VAP projesi için danışmanlık ve enerji yöneticiliği hizmetleri için destek vermekte. Bu iki hizmetten yararlanmak isteyenler KOSGEB enerji alanında desteğine başvuru yapabilirsiniz. Bu desteğin 3 yıl süreceği konuşulanlar arasında olup birinci ve ikinci bölgelerde %50 oranında hibe vermekte iken. Üçüncü ve dördüncü bölgelere %60 oranında hibe vermekte. Ama bu oranlara göre ve aldığınız hizmete göre değişen para en çok 50 bin TL hibe olmaktadır bu rakamın üstüne çıkmamaktadır.

"<yoastmark

TTGV Güneş Enerjisi Destekleri

Yukarıdaki listemizde geçen Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı desteklerini vermeye devam etmekte. Verilen desteğin verilmesinin amacı enerji verimliliğin arttırılması amacı ile girişimcilerin finansal engellerini ortadan kaldırmak. Vakıf finansal sıkıntılar için faizsiz kredi olanağı sunmaktadır. TTGV yüksek enerji maliyetlerini azaltmak için ve girişimcilerin projelerinin uzun vadeli devam etmesine uygun koşulları yaratmak için destek verilmekte. Bununla girişimcilerin çevre dostu teknolojilerini rekabetinin de artmasını istemekte. Vakıf girişimcilerin yatırımlarını 1,5 yıl boyunca desteklemekte.

1 milyon dolar destek sağlanabilirken verilen limitin alt sınırı 100 bin dolardır bunun yanında proje için harcanan masrafların yarısı kadar faizsiz kredi olanağı sunulmakta.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ