Doğum Borçlanması ile Çalışan Annelere Erken Emeklilik - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Doğum Borçlanması ile Çalışan Annelere Erken Emeklilik

31 Ağustos 2020

Doğum Borçlanması Nedir

Çalışma hayatına devam eden anneleri sevindirecek bir konu ortaya çıktı. Çıkan bu durum doğum borçlanması ile erken emeklilik gibi bir durum söz konusu. Doğum borçlanması nedir, doğum borçlanmasının şartları hakkında bilgiler, doğum borçlanmasının hesaplanması gibi bilgiler için yazımızı hazırladık. Çalışmakta olan kadınların, annelerin doğum borçlanma hakları bulunmakta. Bu durumdan yaralanmak için ilk sigorta tescil tarihinden sonra dünyaya gelen çocuklarınız için geçer bir durumdur ve sizden istenilen bazı şartları bulunmaktadır. Sigortalı anneler doğum borçlanması avantajları ile çalışmadıkları dönemlerin prim ödemesini yaparak erken emekli olma şansını yakalamakta. Bu yazımız gibi sitemizde sizin için hazırladığımız yazılara bakabilirsiniz bunlardan biri de Çocuk Parası Yardımı yazımızdır.

Doğum Borçlanması Nereye Yapılır

Doğum borçlanma talebinde bulunacak olan sigortalı annelerin müracaat etmesi gereken yer en son hizmet verdiği sosyal güvenlik kurumu il müdürlüğüdür. Eğer bu başvuruda bulunmak isteyen anne bir kamu personeli ise e-Devlet aracılığıyla da bu işlemini yapabilir. Borçlanma talebinde bulunacak anneden herhangi bir işvereninden belge almasına gerek yoktur. Başvuruda bulunan annenin kurum kayıtlarından gerekli belgelerin kayıtları tespit edilmekte gerekli işlemler yapılmaktadır.

Doğum Borçlanması ile Çalışan Annelere Erken Emeklilik

Doğum Borçlanması Başvuru ve Gerekli Belgeler

Başvuru yapılırken sizden istenilen belgeler sadece sizin kimlik fotokopiniz ve bu işlem için doldurmanız gereken başvuru formudur. Doğum borçlanma süreleri için bilmenizde fayda olacak bazı ufak noktalar bulunmaktadır bunlar aşağıda belirtilmiştir;

Çalışan anne doğumdan dolayı çalışamadığı bu en fazla üç kere ve her seferinde 2 yıl toplamda 6 yıl olacak şekilde borçlanma hakkı bulunmaktadır.

Sigortalı olan anne doğumdan sonra alacağı 8 hafta ve doğumuna 3 haftaya kadar çalışma halinde, doğum sonrasındaki dinlenme süresine eklenecek olan süre ile birlikte toplam 2 yıllık borçlanabilir.

Eğer bu 2 yıllık süre zarfında adınıza prim yatan günler bulunmakta ise bu prim yatan günler 2 yıllık borçlanma hakkından düşülecektir.

Sizin 3 çocuğunuzun olduğunu düşünelim yukarıda bahsettiğimiz gibi bu durum maksimum 3 çocuk için geçerlidir. 6 yıl yapan toplam borçlanma durumunda sizin bu kadar güne ihtiyacınız yoksa siz bu günü kendinize göre ayarlayabilirsiniz bahsettiğimiz gibi maksimum 6 yıl olacak şekilde borçlanabilirsiniz.

Doğum Borçlanması ile Çalışan Annelere Erken Emeklilik

Borçlanma Nasıl Hesaplanır

Borçlanma hakkından yararlanıp ücreti yatırmak isteyenler için ödenecek olan para yatıracağınız yıldaki brüt asgari ücrete göre düzenlenmektedir. Brüt asgari ücret üzerinden, asgarinin günlük tutarının yüzde 32’si sizin bir günlük yatırmanız gereken ücreti verir. Bu yılki asgari ücret üzerinden hesaplama yapacak olursak bir aylık yatırmanız gereken tutar 941 TL, bir yıllık yatırmanız gereken tutar 11300 TL şeklindedir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ