Diyetisyen Maaşları 2022 | Diyetisyen Ne Kadar Maaş Alıyor - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Diyetisyen Maaşları 2022 | Diyetisyen Ne Kadar Maaş Alıyor

22 Mart 2022

Diyetisyen maaşları 2022 yılına zamlanarak başladı, bunun yanında uzman diyetisyen maaşları 2022 yılında artış gösterdi. Subay maaşları ne kadar yazımızda ise askeri personellerin bu yıl aldığı ücretleri sizler için hazırlayıp sunduk.

Diyetisyen Maaşları 2021 _ Diyetisyen Ne Kadar Maaş Alıyor

Bu yıl diyetisyen maaşı ortalama 3400 TL şeklinde iken en yüksek ve en düşük maaşlar arasında farklar bulunmaktadır. 3400 TL ortalama tutar, 400 diyetisyenin maaş ortalamasına göre ortaya çıkmış bir sonuçtur.

Diyetisyen Ne İş Yapar

Beslenme konularında, gerekli teknikleri öğrenip kendini geliştiren kişilere diyetisyen denir. Diyetisyenler insanların vücut indekslerine göre sonuçlar çıkararak, sağlıklı beslenme için gerekli olan bilgileri veriyor. En doğru vücut oranlarınızın boy, kilo, yağ, kas oranlarınızın nasıl olması gerektiği konusunda alanında uzmanlaşan diyetisyenler insanların hayat standartlarını arttırmayı planlıyorlar. Diyetisyenler bir çok alanda çalışabiliyor okul, hastane, spor merkezleri, oteller besin firmalarında bu alanların içinde.

Diyetisyenlerin Sorumlulukları

Diyetisyen Maaşları 2021 _ Diyetisyen Ne Kadar Maaş Alıyor

Beden sağlığı bozulan kişilerin sorunları çözümleme ve tedavi önerme, bu süreçte gıda önereceği için gıdaların içeriğinin neler olduğunu bilmek. Kişiden kişiye göre indeksleri değişeceğinden çeşitli beslenme programları bilmeliler, bu programları geliştirerek hastalara fayda sağlamalılar. Kilolu insanların neden yanlış beslendiklerini, hangi gıdalardan böyle olduğunu çözümlemek ve buna uygun sonuç oluşturmak sorumluluklarıdır.

Diyetisyenler Nerede Çalışabilir

Diyetisyenlerin farklı sektörlerde çalışabildiklerinden bahsetmiştik, örneğin; huzurevi, yiyecek şirketi, aile sağlık merkezi, rehabilitasyon merkezi, özel ve kamu hastaneleri.

Diyetisyen Maaşları Devlet

Diyetisyenlerin Sorumlulukları

2021 yılında asgari ücrete gelen zam ile birlikte diyetisyenlik maaşı artış gösterdi. Uygulanan maaş zammı ile birlikte devlette diyetisyen maaşı listesi derecelere göre;

  • 8’de 1 olan diyetisyenler 4750 TL,
  • 6’da 3 olan en fazla 5 yıl deneyim sahibi diyetisyenler 4850 TL,
  • 4’te 2 olan en fazla 10 yıl deneyim sahibi diyetisyenler 4950 TL,
  • 2’de 1 olan en fazla 15 yıl deneyim sahibi diyetisyen 5050 TL,
  • 1-3 olan en fazla 20 yıl deneyim sahibi diyetisyenler 5150 TL,
  • 1-4 olan en fazla 25 yıl deneyim sahibi diyetisyenler 5250 TL.

Belediye diyetisyen maaşları devlette verilen maaşlar gibi verilmekte, belediyeden belediyeye göre değişiklik gösterir. Diyetisyen asistanı maaşı, asistanın tecrübesine, çalıştığı yıla göre belirleniyor. Diyetisyen maaşları değişiklik gösterdiği kriterleri yukarıda bulunan memurluk derecesi, eğitim seviyesi, yabancı dil bilmesi, asgari geçim indirimi durumu, çalıştığı kurum maaşta ektili olan diğer etmenler.

Özel Diyetisyen Maaşları

Özel hastaneler ya da özel kurumlarda çalışan diyetisyenler tecrübesine, bilgisine göre 3000 ile 10000 arasında fiyat skalası bulunmakta. Tecrübesi dahilinde kendini geliştirmiş ve müşteri kapasitesini arttırmış olan diyetisyenlerin maaşları 10 bin TL’nin üzerinde. Dolayısıyla özel sektörde maaşlar belirlenirken kurumun politikaları etkili olurken sizin kuruma katacaklarınızda göz önünde bulunduruluyor. Uzman diyetisyen maaşı ise bu şekilde uzmanlıklarına ve müşterilerine göre belirleniyor. Kendini geliştirmiş olan diyetisyen, uzman diyetisyenden daha fazla para kazanır. Sadece uzmanlar için değil aynı durum yüksek lisans yapmış diyetisyen maaşı içinde geçerlidir.

Emekli Diyetisyen Maaşı

Diyetisyen Maaşları Devlet

Emekli olan diyetisyenler çalıştıkları yıla ve derecesine göre emekli maaşı almakta. Bundan dolayı derece farkından doğan maaş farkları burada çeşitlilik gösterir.

  • 25 yıl çalışıp emekli olanlar 2900 TL,
  • 30 yıl çalışıp emekli olanlar 3126TL,
  • 35 yıl çalışıp emekli olanlar 3396 TL,
  • 45 yıl çalışıp emekli olanlar 3657 TL şeklinde maaş almakta.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ