Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor

"<yoastmark

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor

SGK göz rahatsızlığı olanların gözlük alımındaki masrafını karşılamakta. Tabi bunu yaparken belirli bir sürenin geçmesi ve bazı şartları bulunmakta, bu yazımızı bu gibi bilgilere yer vermek için hazırladık, bu gibi bilgileri sitemizde bulabilir hatta Devlet Hastanesi Diş Teli Takıyor mu yazısını okuyarak devlet desteklerini öğrenebilirsiniz.. Çalışan ve sigorta primleri yatan vatandaşlar göz doktorlarına muayene olduktan sonra gözlük alabilirler. Devlet hastanelerinde yapılan muayeneler sonucunda gözünüzdeki rahatsızlık tespit edilip size gözlük yazıldığında devlet size gözlük desteği verebilir. Devlet tarafından size tanınan bu gözlük desteğinden yararlanmanız için 3 yıl geçmeli, her 3 yılda bir gözlük ve çerçeve için sizde destek alabilirsiniz.

Yeniden SSK’dan Gözlük Alma ve Hak Sorgulama

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor bahsettiğimiz gibi devlet desteği ile gözlük ve çerçeve yenilemeniz için 3 yıl geçmesi gerekir. Bu süre tamamlandıktan hemen sonra gözlüğünüzü yenilemeniz mümkün. Bu belirtilen süre dolmadan SGK size başka gözlük ve çerçeve için destek vermeyecektir. Şayet göz doktorunuz tarafından yapılan muayene sonrasında göz sağlığınızın iyice bozulması durumunda bu durum geçerli değildir. Özellikle 0,5 diyoptrilik olması durumunda belirtilen süreyi beklemeniz gerekmiyor muayeneden sonra gidip yeni çerçeve ve camınızı alabilirsiniz. Aksi durumlarda gözlüğün bedeli hasta tarafından karşılanması gerekmekte sadece yukarda bahsettiğimiz durum için ve bunun yanında bazı şartlarında yerine getirilmesi istenebilir. 18 yaşından küçükler için gelişme dönemleri olduğu için gerekli durumlarda, sağlık kurulu raporu çıkması ile istediğiniz zaman alabilirsiniz. Doktorunuz tarafından verilen reçetenin süresi 10 gün olup bu sürenin dolması ile hakkınız da kaybolur.

"<yoastmark

Gözlük Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor bilgisinin 3 yılda bir olduğunu söylemiştik peki bu sürenin tamamlanmasına ne kadar kaldığını nasıl öğrenebiliriz. Çerçeve ve cam hakkını sorgulama işlemi iki yöntemle yapılabilir. Devlet hastanelerinden oldukları muayene sonucu gözlük alanların yararlandığı hakkın yenilenmesine ne kadar kaldığını öğrenmek için e-devlet aracılı ile öğrenebilirler. Bu yöntem en kolay ve hızlı yöntemdir gözlük çerçeve yazmanız sonucunda aramalar sizi yönlendirecektir. Diğer bir yol ise SMS aracılığıyla sorgulama e-devlet şifresini bilmeyenlerin yapması gereken yoldur. SMS tutarı sizden kesilecektir, cam ya da çerçeve hangisini sorgulamak istiyorsanız onu büyük harflerle yazarak 5502’ye göndermeniz yeterli olacaktır.

ÖRNEK: CERCEVE T.C. kimlik numarası ve aile sıra numarası şeklinde aralarında bir boşluk bırakmanız gereklidir, kimlik numaranız ile aile sıra numarası arasında bir boşluk, CERCEVE ile kimlik numarası arasına bir boşluk.

"<yoastmark

Gözlük Reçetesi ile Güneş Gözlüğü Alınır mı

Gözlüğünde herhangi bir sorun olmadan, gözlük ihtiyacı olmadan senesi dolduğu için yeni reçete yazdıran vatandaşlarımız bulunmaktadır. Yazdırdıkları bu reçeteyi güneş gözlüğü için kullanılabilir mi diye akıllarına bir soru gelmekte. Bu sorunun cevabı çok kesin ve net olarak, numaralı gözlük reçetesi ile güneş gözlüğü alımı yasalara aykırıdır. Böyle bir konu için dikkat etmelisiniz çünkü idari yaptırımları söz konusudur, reçeteler ile sadece numaralı gözlük almanız gerekmektedir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 2 YORUM

BİR YORUM YAZ