Devlet Hayvan Desteği - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Devlet Hayvan Desteği

Devlet Hayvan Desteği

Devlet Hayvan Desteği

Devlet Hayvan Desteği için geçerli olan ve resmî gazetede yayımlanan yazıya göre hayvancılık yatırımınız için yüzde elliye varan hibe verileceğiydi. Boğa, teke, koç almak isteyen aynı zamanda ahır veya besi çiftliği kurmak isteyen çiftçilere son derece yarayacak bir destek. Bölge kalkındırma projelerinden Gap, Dop, Dap ve Dokap projelerinin içinde yer alan şehirlerde bulunan çiftçilerimiz başvuru yapabilecek. Eğer oralarda yaşamayıp ÇKS sisteminde bulunuyorsanız oraya yerleşmek isterseniz size de yaptığınız yatırımlara göre hibe çıkabilir.

Devlet Hayvan Desteği Kimlere Verilecek

Başvuru yapmadan önceki ilk şart en az bir yıldır (12 ay) aktif bir şekilde bu işi yapmanız. Tarım ve Orman Bakanlığı sisteminde kayıtlı olmanız şartı da sizden istenmektedir. Büyükbaş hayvancılığı yapmak istiyorsanız en az 10 hayvanınız olması istenmekte ve hayvanlarınızın sayısı da 50 taneyi geçmemeli. Büyükbaş değil de küçükbaşla uğraşacaksanız eğer en az 100 baş hayvanınızın olması istenirken burada en fazla sahip olabileceğiniz sayı 200. Hibe desteği alabileceğiniz konular sıfırdan ahır yapma, ahır tadilatı, damızlık hayvan alımı koç, teke, boğa ve son olarak makine, ekipman harcamaları.

Devlet Hayvan Desteği Ne Zamana Kadar Devam Edecek

Bu bahsettiğimiz bölgelerde olan Devlet Hayvan Desteği için 2023 yılına kadar süreceğinden bahsedilmişti. Şu zamana kadar bir değişiklik ya da bir açıklama sunulmadı. Diğer hayvan destekleri ile ilgili bilmek istediğiniz bilgileri sayfamızda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Devlet Hayvan Desteği

Devlet Hayvan Desteği

Hangi Alanlarda Hibe Desteği Olacak

Hayvancılık için gerekli olan üç ana başlık altında bunu inceleyebiliriz, birincisi inşaat, ikincisi hayvan alımı, son olarak da ekipmanlar, makineler.

Birinci olarak ele aldığımız inşaat için ister yeni, sıfırdan bir ahır yapın isterseniz var olanı yenileyin ikisinde de yaptığınız masrafın yarısını devlet geri veriyor.

Hayvan alımları sadece damızlık hayvan alımlarına izin verilmekte olup aldığınız teke, koç ve boğa için verdiğiniz paranın yarısı yine devletten.

Makine ve ekipmanlar için de süt sağma makinesi, gübre sıyırıcı gibi sistemlere de verdiğiniz paranın yarısı size geri dönecektir.

Gördüğünüz gibi hayvancılık için gerekli olan üç konunun hepsinde devlet harcadığınız paranın yarısını size hibe olarak geri vermekte.

Hibe Ödemesi Nasıl Olacak

Bu hibeye Tarım ve Orman Bakanlığı baktığı için kendine ayrılan bütçeden yapmaktadır hibe ödemelerini. Bu bölgelerde yaşayan, gerekli şartları yerine getiren vatandaşlarımız hibelerini Ziraat Bankası aracılığıyla alacaktır. Ziraat Bankası ise size vereceği hibe miktarının yüzde 0,2 sini komisyon olarak almaktadır. Yani 50 bin TL hibe size verildiği zaman Ziraat Bankası sizden 100 TL komisyon alacaktır.

Devlet Hayvan Desteği

Devlet Hayvan Desteği

Kimler Başvuru Yapamaz

Hibeden yararlanamayacak olanları iki farklı şekilde ele alalım tabi ilki devlet kurumları bu desteklenemez olmalıdır. İkinci ise diğer devlet kurumları dahil hayvancılık için daha önce destek alanlar için de destek verilmeyecektir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZ