Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

26 Ocak 2020

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Yuva kurmak isteyenler Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır merak ediyor. Devletin desteğinden faydalanarak yuva kurmak daha kolay. Bunun için belli başlı şartlar dahilinde başvurularınız kabul edilir. Ve de birden fazla banka üzerinden destek almanız sağlanır. Şöyle ki:

  • Desteklemek için %1 faiz oranından düşük olarak hesaplamalara gidilir.
  • 48 ay vadeli olacak şekilde ödeme yapmanız esas alınır.

Devlet Destekli Çeyiz Parası Nedir?

Devlet destekli evlilik kredisi nasıl alınır merak edenlere ‘çeyiz parası’ gibi çeşitli imkanlar eşlik eder. Bu da evlilik yolunda büyük destek sunar. Başvurular için şartları dikkate alanlar kısa sürede harekete geçebilir. Mesela çeyiz parası için en az 27 yaşında olmanız gerekir. Ve de seçtiğiniz bankadan hesap açmalısınız.

Çeyiz hesabı üzerinden birikime geçmeniz beklenir. 3 yıllık süre zarfını dikkate almanız ve birikimi düzenli bir şekilde yapmanız gerekir. Devlet birikimi dikkate alır ve destek sağlar. Maksimum 5000 TL’ye kadar çeyiz parasına ekleme yapılır. Devlet desteği ile beraber 3 yılın sonunda birikiminizi çekmenize izin verilir.

Evlilik Kredi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi çekmek isteyenler belgeler ile harekete geçmelidir. Çünkü belgeleri ibraz edenler kısa süre içerisinde kredi onayı alacaktır. Devlet destekli evlilik kredisi nasıl alınır merak edenlere gerekli tüm belgeler sıralanır. Mesela gelir belgesi bunlar arasında başı çekmiştir. Arkasından gelenler ise:

  • Şirket ortakları ve esnaflar işletme için belge sunmalıdır.
  • Emeklikler maaşlarını belgeler ile ibraz etmelidir.
  • Ek gelirlerin de belgeler ile sergilenmesi işinizi kolaylaştırır.

Devlet desteğinden faydalanmak isteyenler bankalardan seçimini yapmalı. Beraberinde banka şartlarını dikkate almalı. Talep edilen tüm belgeler hazırlanmalı. Ancak bu adımları takip edenler destek alarak evlilik planlarına geçebilir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları Nelerdir?

Evlilik kredisi almak isteyenler şartları dikkate alarak harekete geçmek zorunda. Bunun için Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı düzenlemelere yer vermiştir. Örneğin en başta 18 – 24 yaş aralığı dikkate alınmalıdır. Üniversite mezunları için üst sınır ise 26 şeklindedir. Ancak bu yaş sınırları dahilinde başvuruya geçilebilir.

Ağır suç işleyen kişilere evlilik kredisi verilmez. Bu durum sicilden incelemeye alınır. Arkasından da sicili temiz olan vatandaşlara kredi çıkar. Son olarak daha önce evlenmiş olan kişilerin de devlet destekli evlilik kredisi alması mümkün olmaz. Ancak bu şartlara uygun olanlar kredi için başvuruya geçebilir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır; Çeyiz Hesabına Hibe Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çeyiz hesabı da yuva kurmak isteyenlerin dikkatinden kaçmıyor. Yine devletin hibesi dahilinde avantajlı bir birikime imza atılıyor. 2020 yılında Türk gençlerine özel olarak hibe detayları sergilendi. Şöyle ki:

  • 36, 48 ve 60 ay olacak şekilde sistem vadelerinden tercihte bulunmalısınız.
  • Sırasıyla %20, %22 ve %25 oranından hibe desteğine geçilir.
  • Sırasıyla 6.500, 7.500 ve 9.000 TL kadar düğün hibesi verilir.

Yani sistemde kalma sürenize bağlı olarak hem destek oranı hem de hibe tutarı farklılık gösterir. Evlenecek olan çiftlerin bu durumu dikkate alarak seçimini yapmaları beklenir. Gelin – damat başvuruları sırasında tüm bu vadeler sıralanır ve seçiminizi yapmanız beklenir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır; Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusu için genelde SMS yoluna geçilir. Ancak evlilik kredisi için bu durum söz konusu değil. Direk olarak bankanızın şubesini ziyaret etmeniz en doğrusu olacaktır. Şubelerden danışmanlar sayesinde tüm şartları öğrenir, belgelerinizi hazırlarsınız. Arkasından başvuruya geçenler ise sonucu beklemelidir. Öyle ki şartlara uygun olan gençlere hızlı bir şekilde yanıt verilir. Başvuruların hızlı bir şekilde onaylanması için belge ibrazlarına başvurmanız fayda sağlayacaktır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ