Define Bulana Devlet Yüzde Kaç Veriyor - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Define Bulana Devlet Yüzde Kaç Veriyor

9 Mart 2020

"<yoastmark

Define Bulana Devlet Yüzde Kaç Veriyor

Define Bulana Devlet Yüzde Kaç Veriyor sorusuna cevap aslında iki tanedir. Gelin bunlardan bahsedelim, kişi kendi mülkü veya arazisinin içinde bulduğu ve başka birinin arazisinde yaptığı aramalar sonucunda bulduğu define için farklı yüzdeler verilmekte. Bulunan define için ya kültür varlığı için devlet kendi belirlediği tutara göre ödemeler yapmaktadır. Definenin değerini Ticaret Bakanlığı biçer ve yukarıda bahsettiğimiz olaylara göre yüzde vermektedir. Kendi özel arazinin içinde bulduğunuz define ya da kültür varlığı için %50 size ödeme yapmakta geri kalan %50 devlet hazineye gönderilir. Eğer başka birinin arazisinde, tüzel kişiye ait arazide bulduğunuz define veya kültür varlığı için size yapılan ödeme %40, arazi sahibine %10, devlet hazinesine %50 pay edilir, . Ticaret Bakanlığının belirlediği miktar üzerinden belirtilen oranlarda pay edilir.

Kendi özel araziniz içinde tesadüfen izniniz olmadan bulduğunuz defineler için bu yüzdeler geçerli değildir. Devlete bildirmeniz durumunda bir kurum toplanarak bulduğunuz definenin akçe olarak karşılığı belirlenir ve siz bu belirlendikten sonra ödenek talep edebilirsiniz.

"<yoastmark

Tesadüfen Define Bulursanız Ne Yapmalısınız

Bilinen bir yanlış bulunmaktadır halk arasında böyle bir durum da devlet bütün defineye el koymakta denilmekte bu bir söylentidir. Tamamen denk gelerek bulduğunuz define için eğer kendiniz bir şeyler yapmak isterseniz kaçak olarak yaptığınız için cezası oldukça fazladır. Bu durumla karşılaşmamak için bulduğunuz defineyi en yakınınızda bulunan müzeye götürüp teslim etmeniz. Teslim ettikten sonra da emanet ettiğinize dair kağıt almalısınız. Siz teslim ettikten bir süre sonra komisyon toplanmakta bulduğunuz definenin, tarihi eserin değerini saptarlar ve devletten ödenek talebinde bulunurlar. Komisyon üç kişiden oluşmakta ve içlerinde arkeologlar, kültür varlıklarını koruma işini yapanlar bulunmaktadır. Bulmuş olduğunuz define için değer biçildikten size ne kadar pay verecekleri kesin olarak belli değildir oran değişmektedir. Ödenek geldikten sonra size ödül olarak para verilecektir ama dediğimiz Define Bulana Devlet Yüzde Kaç Veriyor kısmındaki yüzde burada geçerli olmadığı için kesin bir tutar belirlemeyiz.

"<yoastmark

Define Araması İçin Ruhsat

Define arayacak bir yer biliyorsanız kesinlikle izin almalısınız devletten izinsiz olarak bu işi yapmamalısınız ki bu işin cezaları oldukça büyüktür. İzin, ruhsat aldıktan sonra bu ruhsa 1 yıl boyunca geçerli olacaktır. Arazinizin yerini belirledikten sonra bakanlığa ve gerekli yerlere ileterek arama işlemine başlamak için izin istemelisiniz. Eğer define bulursanız kanuna göre onu üç gün içinde en yakındaki müzeye götürmelisiniz. Ödülün ne kadar olacağı hiçbir zaman belli değildir, Define Bulana Devlet Yüzde Kaç Veriyor belli olsa da değeri devlet tarafından belirlendiği için ne kadar ödeme olacağı kesin değildir. Ülkemizdeki definelerle Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olan kurumlar ilgilenmekte olup eğer define aramak istiyorsanız buralara müracaat etmelisiniz.

Tek başınıza define arayamazsınız, define olduğuna inandığınız bir yer var ve başvuru yaptıysanız devlet ile aramanız gerekiyor. Merak etmemeniz gereken bir husus da bulduğunuz definenin değeri uzmanlar tarafından belirlendiği için herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Siz hakkınız olan ödemeyi alacaksınızdır bunun için akıllıca olanı devlet ile birlikte yapmak ve ceza sorumluluğu almamaktır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ