ÇOCUK PARASI YARDIMI - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

ÇOCUK PARASI YARDIMI

17 Nisan 2020
ÇOCUK PARASI YARDIMI

ÇOCUK PARASI YARDIMI

Çocuk sahibi çiftlere devletten 1800 TL’ye kadar destek…

Devlet sağladığı maddi destekler ile ebeveynlerin de yanında olmaya devam ediyor. Genç nüfusun artışını desteklemek için yeni doğan bebeklerin en azından temel ihtiyaçlarının bir kısmının karşılanması için her anneye çocuk parası adı ile sosyal yardım yapılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yapılan projeler kapsamında geliştirilen çocuk parası uygulaması ebeveynlerin çalışma durumuna göre verilmiyor herkese sağlanıyor.

Çocuk parası yardımı her doğan çocuk için ebeveynlere verilen bir destek türüdür. Bakanlık aracılığı ile sağlanan çocuk parası için ebeveynlerin sigorta durumları veya ailenin gelirine bakılmadan ödeme yapılır. Buna karşın çocuk parasının ne kadar olacağının belirlenmesinde çiftlerin sahip olduğu çocuk sayısına bakılır. Başka bir deyişle anneler sahip oldukları çocuk sayısına göre devletten destek alırlar.

Yurt içinde ya da yurt dışında doğum yapan annelere verilecek olan çocuk parası desteği için yapılması gerekenler vardır. Destekten yararlanabilmesi için ailelerin yerine getirmesi gereken koşullar ilgili bakanlık tarafından düzenlenmiştir. Ebeveynlerin doğum parası adı altında destekten yararlanması için resmi başvurularını yapması gerekir. Peki çocuk parası desteği nedir, çocuk parası desteği ne kadardır, çocuk parası desteği nasıl alınır? İşte, çocuk parası desteğine dair merak edilen detaylar bunun yanında sitemizde İşkur doğum parası yazımızı okuyarak o kanaldan yapılan destek hakkında bilgi alabilirsiniz.

ÇOCUK PARASI DESTEĞİNİN ŞARTLARI NELERDİR ve DESTEKTEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Çocuk yardımı desteğinin genel itibariyle ilk şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilere verilir. Bu şarttan dolayı destekten yararlanmak isteyen ebeveynlerden anne veya babanın ya da her ikisinin de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.

Çocuk yardımı başvuruları ve bu destek olumlu bir şekilde sonuçlanmasından sonra ödemeler annelere yapılır. Ancak belirli durumlarda anneye verilmezler, annenin vefat etmesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da mavi kart sahibi olmaması gibi bazı durumlarda para babaya verilir.

ÇOCUK PARASI YARDIMI

ÇOCUK PARASI YARDIMI

Desteklerin başlama tarihi 15 Mayıs 2015 tarihinde olduğu için doğumun bu tarihten sonra gerçekleşmesi gerekir. Bu tarihten önce gerçekleşen doğumlar destek kapsamına girmediği için yardım ödemesi yapılmaz.

15 Mayıs 2015 tarihinden önce gerçekleşen doğumlara yalnızca çocuk sayısının tespit edilmesi hususunda dikkat edilir size yapılacak destekler çocuk sayınıza göre olduğu için.

Doğumun canlı olarak gerçekleşmesi beklenir istenilen bir diğer şart diyebiliriz, aynı zamanda bebeklerin desteğe başvuru tarihine kadar yaşaması istenilen diğer bir şart.

Doğum yardımına ilişkin başvurular için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır doğumun ertesi günü yapmanıza gerek yoktur.

Kişinin evde doğum yapması ya da evlat edinmesi durumunda da çocuk parası desteğini almaları mümkündür. Fakat burada aranan şart ise yine yukarıda belirttiğimiz tarih sonrasında olmasıdır.

ÇOCUK PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Tek seferlik ve geri ödemesiz olarak verilen çocuk parası desteğinden faydalanmak isteyenler için yurt içinde ikamet eden annelerin başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır. Yurt dışında yaşayan annelerin başvuru yapmaları için büyükelçilik ve konsolosluklar aracılığıyla iletilir.

ÇOCUK PARASI YARDIMI

ÇOCUK PARASI YARDIMI

ÇOCUK PARASI YARDIMI KAPSAMINDA NE KADAR ÖDEME YAPILIR?

Çocuk parası desteği adı altında yapılan ödeme miktarları annelerin sahip olduğu çocuk sayısına göre değişiklik gösterdiğini söylemiştik.

Tekli doğum için ilk çocuğunuzsa 300 TL, ikinci çocuğunuz için 400 TL, üçüncü ve sonrasındaki çocuklar adına 600 TL çocuk parası desteği verilmesi hedeflenmektedir.
Çoklu doğum olduğunda yani ikiz çocuk sahibi annelere ilk çocuk için 300 TL ve ikinci çocuk için 400 TL olmak üzere toplam 700 TL destek verilir.
Doğum yardımı almaya hak kazanırsanız paralar PTT şubelerine yatırılır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZ