ÇKS Belgesi Nasıl Alınır | Gerekli Belgeler Nelerdir 2021 - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır | Gerekli Belgeler Nelerdir 20216 dakika okunma süresi

29 Ekim 2020

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır Gerekli Belgeler Nelerdir 2021|ÇKS İçin Gerekli Belgeler

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır Gerekli Belgeler Nelerdir 2021ÇKS İçin Gerekli Belgeler

Bu makalede çiftçi kayıt sistemi kısaltma adıyla ÇKS hakkında ÇKS belgesi nasıl alınır gerekli belgeler nelerdir, ÇKS belgesi için gerekli evraklar, ÇKS belgesi ne işe yarar, çiftçi kayıt sistemine kayıt olma, ÇKS için gerekli belgeler ve daha fazla konuyla ilgili bilgiler, detaylar makalemizde!

Çiftçi kayıt sistemi nedir, ÇKS belgesi nedir, ÇKS olarak bilinen bu sistemin amacı çiftçilerin hasatlarını tarımsal bir şekilde kayıt altına alma işlemi için kurulmuştur. Çiftçi Kayıt Sistemi 20201, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kurulmuş olan sistem ile tarım çalışmaları takip edilebilir, tarım ürünlerine denetleme yapılabilir aynı şekilde raporlama sonucunda ürünlerin incelemeye alınabildiği bir sistemdir. Genel olarak çiftçilerin hasatları ile ilgili yapılan bu çalışmaların sistem üzerinden kayıt altına alındığı sisteme Çiftçi Kayıt Sistemi denilmekte. Bunun yanında çiftçilerin bu sisteme kayıt olmasından sonra sistemde kayıtları olduğunu gösteren belgeye ÇKS belgesi denilmektedir.

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır 2021

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır Gerekli Belgeler Nelerdir 2021ÇKS İçin Gerekli Belgeler

Bundan önceki yazılarımızdan bulunan ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır adı altında ele aldığımız bu konudan tekrar bahsedelim. Devletten destek almak isteyen çiftçiler için öncelikle ÇKS belgesi gereklidir. Bu belge çiftçilerin kimliği gibidir her vatandaşlık kimliği olduğu gibi her çiftçinin de bu belgesi olması gerekmektedir. Şehrinizde bulunan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne giderek Çiftçi kayıt sistemine nasıl kayıt olunur, ÇKS kaydı nasıl yapılır, ÇKS nasıl alınır 2021 yılında kayıt olurken sizlerden talep edilecek ücretler ne kadar bütün bu konuların cevapları yazımızın devamında!

Kullanacağınız mazot, yem, gübre gibi malzemelerde devlet tarafından sağlanan desteklerden yararlanmak isteyen çiftçilerimiz ÇKS belgesi çıkartmalıdırlar. Devlet tarafından sağlanan diğer destekler, hibe programları, teşvikler ve bunların yanında devlet bankaları tarafından sağlanan düşük faizli kredi imkanlarından yararlanmak isteyenler yine özellikle Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi almalıdır. Özellikle Ziraat Bankası çiftçi kredisi faiz oranları 2021 kullanarak kredi çekmek isteyenlerin elinde olması gereken bir belgedir. Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi için gerekli belgeler başında bu belge gelmektedir.

ÇKS İlk Kayıt Nasıl Yapılır

Sisteme ilk kez kayıtlarını yaptıracak olanlar için bu işlem 3 farklı şekilde yapılmakta ve bunlar aşağıdaki şekildedir;

 • Arazini Sahibi
 • Kiralık Arazi
 • Arazi sahibinin birinci derece akrabası olanlar.

Yukarıda belirttiğimiz gibi çiftçilik yaptığınız arazinin kime ait olduğuna göre kayıt işlemi değişiklik göstermektedir. İlk kez kayıt yapanlar kimlik belgelerini doğrulamak adı altında Çiftçi Kayıt Formu doldurmalıdırlar. Ardından arsanın ya da arsaların tapularının fotokopisini çektirip tapu sicil müdürlüğünde bu fotokopilere aslı gibidir kaşesi bastırmalı, ardından imzalatmalısınız. Bu işlemi yaptırdıktan sonra C formu üzerinden sizden istenilen arazi bilgilerini ve o sene ekeceğiniz ürünün bilgilerini yazmalısınız. Doldurmuş olduğunuz C formunu arazinizin olduğu köyün veya mahallenin muhtarına imzalatmanız gerekiyor. Arazileriniz farklı konumlarda bulunuyorsa bu durumlarda arazinizin bulunduğu yerdeki Tarım müdürlüğüne gidip bu belgeler ile başvurunuzu yapmalısınız.

Ekmiş olduğunuz tarla akrabanızın ise yukarıdakilerden farklı olarak yapmanız gereken kullanım hakkının size verildiğine dair akrabanızdan Muvafakatname-2 belgesini doldurtmanızdır.

Kullandığınız arazi kiralık ise kira sözleşmesi başvuru yaparken yanınızda olmalıdır, kira sözleşmesi de arazinin büyüklüğüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Eğer ekeceğiniz tarla 100 dekardan büyük ise kira sözleşmeniz noter huzurunda yapılmalıdır, tarla 100 dekardan küçük ise yapacağınız kira sözleşmesini muhtar huzurunda da yapabilirsiniz.

ÇKS Güncelleme

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır Gerekli Belgeler Nelerdir 2021ÇKS İçin Gerekli Belgeler

ÇKS yenileme 2021 için her yıl başvuru yapıyorsanız bağlı olduğunuz Tarım Müdürlüğüne, ilçe veya il müdürlüklerine yıl boyunca direk olarak başvuru yapabilirsiniz. Yaptığınız bu işlem ÇKS güncelleme işlemi olarak geçmektedir.

Eğer yıl içerisinde yenileme işlemini yapmayıp bir sonraki yıl ÇKS yenileme yapmak istiyorsanız izlemeniz gereken yol ilk kez başvuru yapıyor gibi adımları izlemeniz gerekecektir.

E-Devlet ÇKS Sorgulama 2021

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır Gerekli Belgeler Nelerdir 2021ÇKS İçin Gerekli Belgeler

Teknolojinin kullanımı günümüzde oldukça fazla artması ile ÇKS belgesi SORGULAMA 2021, ÇKS Belgesi örneği bilgilerini ÇKS belgesi e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilmektesiniz. E-devlet sistemine giriş yapmak için telefonunuzda uygulaması varsa yoksa internete e-devlet yazarak ulaşabilirsiniz. Siteye ya da uygulamaya girdikten sonra kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapın. Ardından arama bölümüne Çiftçi Kayıt Sistemi yazarak kolaylıkla çiftçi kayıt sorgulama işleminizi yapabilirsiniz ardından karşınıza çıkacak olan belgeyi ÇKS örneği olması adına tanıdığınız çiftçilik yapan eşinize dostunuza gösterebilirsiniz. Daha sonra dilerseniz bu belgeyi çıkartabilirsiniz bir kırtasiye ya da fotokopi makinesi olan bir yerden bu şekilde E-devlet üzerinden ÇKS belgesi Çıkartma işlemini de yapmış olursunuz.

ÇKS İçin Gerekli Evraklar 2021

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır Gerekli Belgeler Nelerdir 2021ÇKS İçin Gerekli Belgeler

Çiftçi kayıt sistemine başvurmak için gerekli evraklar sizden istenilen Kayıt formlarını doldurmalısınız doldurduğunuz belgeler ile Tarım Müdürlüklerine gidebilirsiniz. Doldurmanız gereken evraklar aşağıda bulunmaktadır resimlerde doldurmanız gereken bilgileri görebilir bu şekilde Çiftçi Kayıt Formu nasıl doldurulur bilgisini de görmüş olacaksınız.

 • Çiftçi Kayıt Formu,
ÇKS Belgesi Nasıl Alınır Gerekli Belgeler Nelerdir 2021ÇKS İçin Gerekli Belgeler

Çiftçi Kayıt Formu Nasıl Doldurulur

 • C formu,

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır Gerekli Belgeler Nelerdir 2021ÇKS İçin Gerekli Belgeler

 • Kira Sözleşmesi,
 • Muvafakat 2

Gerekli olan bu belgeleri eksiksiz doldurmanızın ardından ÇKS başvuru işlemi için Tarım müdürlüğüne gidebilirsiniz.

ÇKS Belgesi Ücreti

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır Gerekli Belgeler Nelerdir 2021ÇKS İçin Gerekli Belgeler

ÇKS belgesi ücreti 2021 bu yıl belirlenmiş olan birim fiyatlara göre aşağıda belirtilmiş olup bu fiyatlar Tabii Afetler hariç olup tek seferliktir;

 • 1 ile 10 dönüm arası tarlalar için 6 TL,
 • 11 ile 50 dönüm arası tarlalar için 13 TL,
 • 51 ile 100 dönüm arasındaki tarlalar için 20 TL,
 • 100 dönümden büyük tarlalar için 26 TL.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ