Çeyiz Hesabı Hangi Bankalardan Açılır - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Çeyiz Hesabı Hangi Bankalardan Açılır

6 Mart 2020

"<yoastmark

Çeyiz Hesabı Hangi Bankalardan Açılır evlenmek isteyen gençler için çeyiz hesabı ve evlilik kredisi bankaların verdiği yeni hizmetlerden. Evlenmek isteyenlerin ve devletten destek almak isteyenlerin, bankalardan çeyiz hesabı açmaları gerekmekte. Devlet destek vermek için bu hesaba yapılması gerekenleri şart olarak koymuştur. Hesapta belirli bir süre para biriktirmeniz gerekiyor istenilen diğer şartları aşağıda detaylı bulabilirsiniz. Çeyiz hesabını açtırmak için bankaların şubelerine gidip başvuru yapmanız gerekmekte internet üzerinden bu işi yapılamıyor.

Çeyiz Hesabı Hangi Bankalardan Açılır

Çeyiz hesabı açan bankalar arasında hem kamu hem de özel bankalar mevcuttur.

Kamu Bankaları;

Vakıfbank

Ziraat Bankası

Halkbank

Özel Bankalar;

Teb                                                                       Albaraka Türk Bankası

Akbank                                                               Kuveyt Türk Bankası

Şekerbank                                                         Türkiye Finans Bankası

Garanti Bankası                                               Anadolubank

İş Bankası                                                           Fibabanka

Yapı ve Kredi Bankası

Sizin de gördüğünüz gibi neredeyse bütün bankalar çeyiz hesabı açmakta ve aynı zamanda bu bankalarda evlilik kredisi de çekebilirsiniz. Yapmanız gereken hangi banka ile çalışmak istiyorsanız onun herhangi bir şubesine gidip başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Devlet desteği almak istiyorsanız bu hesaba en az 36 ay para yatırmanız gerekiyor bunun yanında başka şartları da vardır. Bu şartlarla ilgili yazıyı görmek için sitemize tıklayınız. Sonuç olarak devlet desteği evlenip yuva kurmak isteyen gençlerimize bazı şartlar doğrultusunda verilmektedir. Evlilik kredisin de düşük faiz imkanları da devletin sağlamış olduğu desteklerdendir.

"<yoastmark

Çeyiz Hesabı Hangi Bankalardan Açılır ve Şartlar

Yukarıda bahsettiğimiz gibi en az 3 yıl para her ay para yatırmanız gerekir, daha fazla yılda para yatırabilirsiniz. İlk evliliğinizin olması ve hesabı en geç 24 yaşında açmalısınız, açtığınız hesabın bizim para birimimiz ile açılması gerekmekte. Destekten yararlanmak için 27 yaşından önce evlendiğinizi kanıtlamanız gerekir onun içinde evlilik cüzdanı yeterli olacaktır. Aile bakanlığının ödenekleri ile verilen desteklerde şu anda en düşük yapılan tutar 5 bin TL olup bu arttırmanın yolları diğer yazımızda olup yukarıdaki linki tıklayıp gidebilirsiniz. Destek alırken bütün aracılık işlemlerinize banka aracılık yapacaktır, olası bir haksızlık çıkarsa destek sizden geri alınacak. Bu haksızlık 27 yaşınızı doldurmuş olmanız gibi sorunlardır.

"<yoastmark

Türkiye İş Bankası Çeyiz Hesabı

Çeyiz Hesabı Hangi Bankalardan Açılır sorusunun cevaplarından olan İş Bankası içinde çeyiz hesabı TL cinsinden 3, 4 veya 5 yıl olacak şekilde açılabilir. Devlet katkısından çiftlerden ikisi de yararlanabilir. Bu açtığınız hesabı mevduat hesabı açabilirsiniz. Bu şekilde paranız faizlenerek de artacaktır, düzenli ödemeler ile devletin katkı sağlayacağı oranlar şu şekilde;

36 ay ile 47 ay para yatıranlar için hesaptaki tutarın %10 verilecektir ama devlet bu parayı vermek için bir üst limit koymuştur.

48 ay ile 59 ay yatırım yapanlar için hesapta biriken paranın %15’ini destek olarak verecektir tabi devletin vereceği destekte bir limit bulunmakta.

60 aydan fazla olacak şekilde para yatırmış olanların hesabındaki paranın %25 destek olarak sunulacaktır destek verilecek tutar devletin belirlediğinin üstünde olamaz.

Hesabı açarken ne kadar para yatıracağınız hakkında bilgi vermeniz gerekiyor örneğin beş yıl dediğiniz, ama parayı 3 yıl sonra çekmek istediniz. Bu durumda devlet desteği verilecek fakat banka size mevduat hesabından faiz imkanı vermeyecektir.

Bu yazımızda sadece İş bankasının çeyiz hesabından bahsettik ama yukarıda yazdığımız bütün bankalar için genel geçer şartlar bu şekilde olup devlet tarafından belirlenen şekil böyledir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ