Çekilen veya Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir? - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Çekilen veya Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

23 Ocak 2020

Çekilen veya Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

Çekilen veya onaylanan kredi nasıl iptal edilir? Onaylanan krediyi çektiğim halde iptal edebilir miyim? İhtiyaç kalmadığını krediyi iptal ettirebilir miyim? gibi sorular, kredi kullanmak isteyen kişilerin sorguladığı bir durumdur.

Krediye ihtiyacı olan birçok insan, çalıştığı ya da herhangi bir bankadan ihtiyacına uygun kredi çekebilir. Ancak bazı durumlarda onaylanan ve kişinin hesabına yatan kredi miktarı, kullanılmak istenmez.

Kişinin paraya ihtiyacı kalmamıştır, ihtiyacı olan miktarı başka bir yerden bulmuştur ve bankanın verdiği faizli krediyi de kullanmadan kredi iptali yaparak, faizli ödeme yapmaktan kurtulmak isteyebilir.

Onay Almış Kredi İptal Edilebilir mi?

Kredi başvurusu yapmak, dikkat edilmesi gereken önemli bir süreçtir. Kredi başvurusu yapmadan önce, birçok önemli kriter düşünülmeli ve buna göre kredi başvurusunda bulunulmalıdır.

Hangi tür kredi alınırsa alınsın, alınan kredi miktarı, faiziyle birlikte çok daha yüksek miktarlarda ödenmek zorundadır. Aylık ödemeler, faiz miktarları derken alınan miktardan çok daha fazlası bankalara geri ödenmektedir.

Onay almış kredi iptali için 14 günlük bir zaman bulunmaktadır. Burada “cayma hakkı” ön plana çıkmaktadır. Cayma hakkı kullanılarak, 14 günlük süre içinde onaylanan kredi iptali yapılabilir ve ceza ödemesi yapılmaz.

Ama çoğu zaman bu 14 günlük cayma hakkı geçirilebilir. Bu geçirilen zaman içinde kredi kullanmak ve faiz ödemek istemeyen kişiler, parayı olduğu gibi kredi borcunu kapatmak için kullanabilir. Böylece uzun süreli faiz yüklemesi de yapılmamış olur.

Cayma Hakkının Geçirilmesi Durumunda Ne Yapılır?

Kredi başvurusu yapılıp onaylandığı ve kredi başvurusu sözleşmesi yapıldığında 14 günlük cayma hakkı bulunur. Bu sürenin geçirilmesi durumunda yapılması gerekenler vardır.

İhtiyaç kredilerinde, kredinin kapatıldığı tarih süresince oluşacak tüm faiz ve bankanın yaptığı tüm masraflar, bankaya geri ödenmeli ve kredi kapatılmalıdır. Bunun dışında, konut kredilerinde, ihtiyaç kredisinden ayrı olarak masraflarla beraber, erken kapama cezası da ödenmektedir.

Çekilen veya Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir; Kredi İptal Edilebilir mi?

Çekilen veya onaylanan kredi nasıl iptal edilir konusu oldukça önemlidir. Birçok kişi kredi almak için bankalara başvurmakta, çeşitli sebeplerden dolayı krediyi kullanmamayı tercih edebilmektedir.

Böyle bir durumda onaylanan kredi iptalinin yapılması gerekir. Bazı bankalar, onaylanan kredileri otomatik olarak kişinin hesabına aktarırken, bazı bankalar bu işlem için, kişinin onayını almaktadır.

Onaylanan kredi iptali için yine aynı şekilde bankaya başvuru yapılması ve kredi iptal dilekçesi verilmesi gereklidir. Bu dilekçenin verilebilmesi için tanınan süre ise 14 gündür. Yasal cayma hakkı süresi 14 gün olan iptal işlemlerinde, hiçbir ödeme yapmadan kredi iptali gerçekleştirilmektedir.

Şunu da belirtmek gerekir ki, 14 gün içinde iptal hakkını kullanarak sürekli kredi başvurusu yapıp iptal yoluna giden kişilerin, kredi notunun düştüğü de unutulmamalıdır. Kredi notunun düşmesi, bir daha kolay kolay kredi alınamayacağı anlamına gelmektedir.

Kredi İptali Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çekilen veya onaylanan kredi nasıl iptal edilir konusu ne kadar önemliyse, kredi iptali yapılırken dikkat edilmesi gerekenler de o derece önemlidir. Onaylanmış ama onaylanan krediyi iptal ettirmek isteyen bir kişi, bazı noktaları dikkate almalıdır.

  • Kredi sözleşmesi imzalanmadıysa, bu durum bankaya bildirilerek, çok kolay şekilde ve herhangi bir masraf ödemeden iptal işlemi gerçekleştirilebilir.
  • Kredi sözleşmesi imzalanmış ve dosya resmî işleme konmuşsa, 14 gün süresi olan cayma hakkı kullanılarak, ek masraf ödemeden iptal işlemi gerçekleştirilebilir.

Unutulmaması gereken bir konu da cayma hakkı süresinin, sözleşmenin yapıldığı andan itibaren başlamasıdır.

Çekilen veya Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir; Online Yapılan Kredi İptal Edilebilir mi?

Krediye ihtiyacı olan kişilerin çoğu, online kredi başvurusu yapmaktadır. Online kredi yaparak sonradan cep telefonuna gelen onaylı kredi başvurularında online kredi başvurusu iptali yapılabilir.

İnternet üzerinden de yapılan kredi başvuruları iptal edildiğinde, bankanın zamanının boşa harcanmasından dolayı, banka tarafından kredi notu düşürme cezası verilmektedir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ