Bir Kişi En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir? - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Bir Kişi En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

26 Ocak 2020

Adede ve tutara göre Bir Kişi En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir sorusuna yanıt vermek daha doğru olacaktır. Örneğin kişi kredisi varken ayrıca kredi başvurusunda bulunabilir. İhtiyaçlara yönelik birden fazla kredi çekilmesinde herhangi bir sakınca bulunmuyor. Bu konuya ilişkin:

  • Birden fazla kredi çekmek için hukuki açıdan herhangi bir engel bulunmuyor.
  • Bankaların prosedürlerine göre 2 ya da 3 kere kredi çekilebilir.
  • BDDK mevzuatlarına göre gelir üzerinden kredi çekmenize izin verilir.

Bir Kişi En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Kişinin Kaç Kredi Çekeceği Nasıl Belirlenir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi hem banka prosedürleri hem de BDDK mevzuatları kapsamında bir kişi en fazla ne kadar kredi çekebilir sorusuna yanıt verilir. Bu aşamada kişinin gelir durumu dikkate alınır. Genel olarak gelirin %50 oranında kredi çekilmesi esas alınır. Bu %50 oran tek ya da birkaç kredi üzerinden ele alınabilir.

Kredi taksit ödemelerinde herhangi bir sorun çıkmayacağını belirten müşterilere karşı toleranslı davranılır. Bunda gelirin büyük bir payı vardır. Ve de gelire göre birkaç tane kredi çekilmesine izin verilir. Gerek ihtiyaç gerekse konut için ayrı kredi başvurularına yanıt verilir.

Kredi Sayısına Neler Etki Eder?

Bir kişi en fazla ne kadar kredi çekebilir sorusu hem bankadan bankaya hem de kişiden kişiye değişir. Bunun için net bilgiyi seçmiş olduğunuz bankadan öğrenebilirsiniz. Ancak olumlu yanıt almak istiyorsanız başta temiz bir banka geçmişine sahip olmaya özen göstermelisiniz. Haricinde:

  • Kişinin aylık net geliri dikkate alınır ve kredi sayısı belirlenir.
  • Kullanılan kredilerin toplam tutarına göre sayıya karar verilir.
  • Yine kredilerin toplam vadesi de bu duruma etki eder.

Tüketicilere tahsis edilen kredi tutarının gelirin maksimum %50’si kadar olmasına özen gösterilir. Çünkü bu oranın açılması halinde taksit ödemelerinin yapılamayacağı kanısına varılır. Ve de her vatandaşın gelir durumuna göre tutar belirlenir. Aynı şekilde vade de krediye etki eden unsurlar arasında.

En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alınır?

İhtiyaç kredisi çoğu bankada maksimum 50.000 TL olarak sergilenir. Bazıları kişi gelirine bağlı olarak bu sınırı 100.000 TL’ye kadar çıkarmıştır. Ancak genelde 50.000 TL’lik limite uygun bir şekilde ihtiyaç kredisinin aktarılması dikkatlerden kaçmıyor. Kişinin de belirtilen bu üst limitlere ulaşması için kredi notunun yüksek olması dikkate alınıyor.

En fazla ne kadar kredi çekebileceğiniz başta notunuza göre belirlenir. Aynı zamanda mevzuata göre gelirin %50 oranından kredi çekmenize izin verilir. Yine nadiren bu oranı %70’e çıkaran bankalar da mevcut. Ancak %70 oranından kredi sahibi olmak isteyenlerin de yüksek bir kredi notuna sahip olmaları beklenir.

Bir Kişi En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?; Taksit Ödemesi Devam Ederken Kredi Çekilir Mi?

Kredi çekmek isteyenlerin mevcut kredi taksitlerini sonlandırması beklenmez. Yani önceden çekilen kredi ödemesi devam ederken de kredi çekilebilir. Bankalar toplam kredi tutarını dikkate alarak müşterilerin ikinci ya da üçüncü kez kredi çekme olanağı sunar. Bunu örneklendirmek gerekirse:

  • Kişinin gelir durumuna göre maksimum 30.000 TL kredi tutarı belirlenebilir.
  • 000 TL’yi 5 ayrı kredi olarak 6.000 TL’den çekebilirsiniz.
  • Daha yüksek ihtiyaçlar için 15.000 TL olarak ikiye bölebilirsiniz.

Görüldüğü üzere tamamen kişinin gelir durumuna göre şekillenir. Kimisine 30 bin, kimisine 10 bin TL olarak kredi tutarı çıkabilir. Toplam tutar gelire göre belirlenir. Bunun için kredi notunun yüksek olması da önemlidir.

Bir Kişi En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?; Bankaya Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Birkaç tane kredi için başvuru yapmak isteyenler mobil ya da internet bankacılığı ile harekete geçebilir. Bu yolla kısa sürede bilgi sahibi olursunuz. Aynı şekilde bankanın şubelerini ziyaret etmenizde fayda var. Böylece kredi notu ve toplam tutarı gibi tüm detayları öğrenerek başvuruya geçmeniz uzun sürmez.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ