Bir Bankadan Diğer Bankaya Emekli Maaşı Nasıl Taşınır - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Bir Bankadan Diğer Bankaya Emekli Maaşı Nasıl Taşınır

9 Şubat 2020

Türkiye’de milyonlarca emekli vardır. Emekli maaşını istediği bankadan alabilen emeklilerin banka değişimi yapmak için yapması gerek bazı işlemler vardır. Emekliler bir bankadan diğer bankaya emekli maaşı nasıl taşınır problemiyle karşılaşmakta ve bunun için neler yapılması gerektiğini sorgulamaktadır.

Emekli Maaşı Taşıma Nedenleri Nelerdir?

Türkiye’de bulunan milyonlarca emekli bu maaşı alabilmek için yıllarca çalışıyor. Sonrasında ise emekli maaşını en güvenilir ve kendisine en uygun bulduğu bankadan almak istiyor. Çoğu emekli maaşını direk PTT’den alıyor. Ancak PTT’den para çekmek için giden emekliler uzun kuyruklar sonunda bankalarını değiştirmeyi tercih edebiliyorlar.Bankalar emekliler için kampanyalar düzenledikçe emeklilerde bu kampanyaları takip edip uygun bankayı bulma yolunda ilerliyor.

Emekli Maaşını Taşıyanlara Sunulan Ayrıcalıklar Nelerdir?

Öncelikle emekli maaşı alan kişilere bankalar promosyon ödemesi yaparak onları kendi bankalarına çekmeye çalışırlar. Bu promosyon ödemeleri sözleşme karşılığında yapılır. 3 yıl boyunca bankada kalma sözünü alarak yapılan promosyon ödemeleri bankadan bankaya değişmektedir. Promosyon ödemesi yüksek olan bankalara talep arttığı için bankalar arası kampanyalar her geçen gün devam etmekte. Bazı bankalar ücretsiz ATM sunuyor ve sıra beklememeleri için sıra önceliği tanıyorlar. Bazı bankalar ise emeklilere sağlık hizmetleri sunmakta. Maaş aldığı bankadan kredi kartı almak isteyen emeklilere özel indirimler ve uygun faiz oranları sunuluyor.

Emekli Maaşı E-Devletten Nasıl Taşınır?

Bir Bankadan Diğer Bankaya Emekli Maaşı Nasıl Taşınır’a cevap olarak  E –Devlet üzerinden kolaylıkla maaş taşıma işlemi yapılabilmektedir. Sıralı olarak yapılması gerekenler şunlardır;

 • Öncelikle sisteme giriş yapmak için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekir.
 • Giriş yaptıktan hemen sonra SGK sayfasına yönlendirme yapılır.
 • Burada hangi kurumdan emekli olunduğu seçilmelidir.
 • Sonrasında banka ve adres seçimi yapılmadır.
 • Sol tarafta çıkan banka/şube değişikliği kısmına tıklayarak taşınmak istenilen bankanın bilgileri girilir.
 • En sonunda güncelle kısmına tıklayarak işlem bitirilir.

Bir Bankadan Diğer Bankaya Emekli Maaşı Nasıl Taşınır

Bir Bankadan Diğer Bankaya Emekli Maaşı Nasıl Taşınır; Diğer maaş taşıma yöntemleri nelerdir?

Emeklilerin maaşlarını taşımak için birçok kolay yöntem bulunmaktadır. Bir Bankadan Diğer Bankaya Emekli Maaşı Nasıl Taşınır sorusuyla karşılaşan emekli vatandaşlar kolaylıkla maaşlarını başka bir bankaya taşıyabilmektedir. Bunun için birçok seçenekleri vardır. Bunlar;

 • E-devlet üzerinden maaşlarını taşımak.
 • E-devlet üzerinden taşımayı tercih etmeyen emekliler ise başvurmak istedikleri bankalara giderek maaş taşımasını gerçekleştirebilir. Böylelikle kampanyalar hakkında da bilgi alabilirler.
 • SGK üzerinden de maaş değişikliği yapılabilir. SGK il ya da merkez müdürlüklerine dilekçe gönderilir.
 • Bir diğer yöntem ise emeklilerin internetten taşıma gerçekleştirmesidir. Bankaların sitelerine girerek rahatlıkla maaş taşıma işlemlerini gerçekleştirebilirler.
 • Bankaların müşteri hizmetleri de aranılabilir. Müşteri hizmetleri yardımcı olmak için en uygun yöntemi emeklilere sunacaktır.

Bir Bankadan Diğer Bankaya Emekli Maaşı Nasıl Taşınır; Emekli Maaşı İçin Banka Değiştirememe Sebepleri Nelerdir?

Emeklilerin mevcut olarak maaş aldığı bankaya borcu olmamalıdır. Eğer borcu varsa maaşını taşımadan önce borcunu kapatmalı ve taşıma işlemini öyle gerçekleştirmelidir. Borcunu kapatmadan başka bir bankaya maaşını taşımak için başvuru yapan müşterinin başvurusu kabul olmamaktadır.

Eğer mevcut olarak maaş aldığı bankadan promosyon ödemesi alındıysa ve taahhüt edilen süre dolmadıysa alınmış olan promosyon ödemesi bankaya iade edilmelidir. Bunun için bankaların farklı yaptırımları olabilir. Sözleşme içeriğine bağlı olarak kullanılmış olan kampanyalar banka tarafından geri alınmak adına karar verilir. Bu koşullar altında promosyon öncesi sözleşme detayları incelenmeli ve ona göre karar alınmalıdır. Bankanın promosyon için verdiği ücret geri ödenmezse vermiş olduğu taahhüt süresi dolayısıyla başka bankaya maaş taşıma işlemi gerçekleşemez.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ