Belediyeden Hazine Arazisi Satın Alma - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Belediyeden Hazine Arazisi Satın Alma

18 Mart 2020

Belediyeden Hazine Arazisi Satın Alma konusunda bilgilendirme yapacak olursak hazine arazileri devletin mülkleri olan arazilerdir. Belediyelerden açıklanırsa açıklandığı zaman dilekçe yolu ile vatandaşlara belli bir ücret karşılığında satabilir ya da kiralayabilir. Sizde belediyeden arazi satın almak ya da kiralamak istiyor ve yapmanız gerekenleri merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz ve krediler hakkında bilgiler için sitemizde bulunanlara bakabilir evden bile kredi almak için Akbank SMS ile kredi yazımızı okuyabilirsiniz.

Belediyeden Hazine Arazisi Satın Alma

Belediyeden Hazine Arazisi Satın Alma ve Hazine Arazisi

Şahsa, tüzel kişilere, şirketlere ait olan özel mülklerin yanı sıra olan araziler devlet mülkü, arazisi bulunmaktadır. Böyle yerler için daha önceden tapuda herhangi bir işlem yapılmamıştır. Gördüğünüz dağlar, tepeler, akarsular, göller hepsi devletin hazine arazisi olarak geçmektedir ve bu şekilde kabul edilmektedir. Bu hazine arazileri gerekli görülen durumlarda veya farklı sebeplerden dolayı satılabilmekte. Tabi böyle bir işlem yapmanız için sizden belirli şartları yerine getirmeniz istenecektir. Kiralama işlemi yapmak isteyenler ekonomiye katkı sağlaması ve arazinin bütün masraflarını karşılaması gerekir. Herkese araziler kiralanmamaktadır başvuru yapsanız da size çıkacak diye bir şey yoktur. Kiralama yapılacak zamanlar devlet tarafından belirlenip duyurulmaktadır tabi bu satın alma içinde geçerlidir. Satın almak veya kiralamak isterseniz kanunda belirtildiği hususlara ve prosedürlere uymanız gerekecektir.

Belediyeden Hazine Arazisi Satın Alma

Hazine arazilerini kiralayabilir ya da satın alabilirsiniz iki işlemde gerekli duyulan zamanlarda yapılabilmekte. Belediyeden Hazine Arazisi Satın Alma fiyatları arazilerin fiyatlarının belirlenmesi ihale kanununa göre düzenlenmektedir. Komisyon bir teklif sunar idare ve bilir kişi de fiyatlar belirlenir. Yapılan ihaleler açık veya kapalı olabilir eğer arazide hak sahipliği söz konusu ise size direk satış yapılabilir sizin arazinizin hemen yanındaki bir arazi olabilir. İhalede fiyatın altında kalanlar için açık, belirlenen fiyatın üstünde kalanlar için kapalı teklif yöntemi geçerlidir. Kanuni olarak gerçek veya tüzel kişiyseniz ve herhangi bir adres verip ihaleden önce yatırılması gereken tutarı yatırmışsanız. Defterdarlığa istenilen belgeleri verdiyseniz sizde ihaleye katılarak arazi alabilirsiniz. En yüksek bedeli veren arazi üzerinde hak sahibi olur ve arazi onundur tabi ki gerekli şartları da yerine getirmesi gerekmektedir.

"<yoastmark

İhaleye Katılmayacak Olanlar

Kanuna göre ihaleye katılması uygun görülmeyen kişilerde belirlenmiştir bunlar ita amirleri, ihalenin bütün sürecini bilen görev yapmış kişiler, ihaleye katılmaları yasak olanlar kesinlikle ihaleye katılamazlar. Eşinin, çocuğunun ya da kendi üzerine satılacak olan arazinin yakınlarında kuru olacak şekilde 100 dönüm, su olacak şekilde 40 dönüm arazisi olanlara öncelik verilmeyecek. Emlak Genel Müdürlüğü’nün sayfasında satışı yapılacak olan hazine arazilerin ilanları satılacakları zamanlarda açıklanmaktadır. Belediyeden Hazine Arazisi Satın Alma İşlemleri ve açıklanan ilanlarda arazi ile ilgili tüm detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Hazine arazilerinin fiyatları ise bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir buna bilir kişiler karar vermektedir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ