Bankalarda Kara Listede Miyim Nasıl Öğrenebilirim - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

Bankalarda Kara Listede Miyim Nasıl Öğrenebilirim

18 Nisan 2022

Kredi kullanımında sorun yaşayanlar Bankalarda Kara Listede Miyim Nasıl Öğrenebilirim sorusuna yanıt arıyor. Çünkü kara listede olan vatandaşlar kredi kullanımında sorun yaşar. Kredi çekmek ya da kredi kartını temin etme aşamasında sorun çıkabilir. Bu gibi durumlarda kasa liste durumu dikkate alınır. Şöyle ki:

  • Kredi ödemelerinin gecikmesi halinde kara listeye girebilirsiniz.
  • Zamanında ödeme yapılmaması da kara listeye etki eder.
  • Kara listede olanlar için yasal sürece dahi başvurulur.

Bankalarda Kara Listede Miyim Nasıl Öğrenebilirim

Bankalara Kara Listede Olduğumu Söyler Mi?

Bankalarda kara listede miyim nasıl öğrenebilirim sorusuna yanıt arayanlara birkaç yol eşlik eder. Örneğin bunların başında bankalar gelir. Bankalar herhangi bir sebep göstermeden kredi çekmenizi engelleyebilir. Ya da kredi kartı başvurularına red yanıtı verilebilir. Bu gibi durumlarda kara listede olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Yani bankalara kredi başvurusunda bulunanlar cevaba karşılık bilgi sahibi olacaktır. Kredi alamayanlar bu durumun açıklanmasını isteyebilir. Ve açıklama kara liste üzerinden gerçekleşir. Kısacası kredi çekeceğiniz ya da kredi kartına başvuracağınız banka üzerinden sorgulama yapmanız mümkün olacaktır.

Findeks Kara Listeyi Gösteriyor Mu?

Bankaların haricinde Findeks sisteminden de faydalanabilirsiniz. Bankalarda kara listede miyim nasıl öğrenebilirim merak edenlerin Findeks veritabanından da faydalanmaları mümkün. Üstelik bu veritabanı sayesinde merak ettiğiniz çoğu duruma açıklık getirirsiniz. Şöyle ki:

  • Kredi notu düşük olanlar kara listede yerini almıştır.
  • Hem notunuzu hem de listede ki yerinizi görmeniz sağlanır.
  • Bankalara olan borçlar da Findeks veritabanından sergilenir.

Bu sorgulama işlemlerinin ücretli olduğunu unutmamalısınız. KDV + 10 TL olarak ödeme yapmanız beklenir. Ancak bu ödeme neticesinde sorgulama yapmanız mümkün olacaktır. Sadece kara liste değil, kredi notu ve borçlara ilişkin bilgi sahibi olursunuz.

Bankalarda Kara Listede Miyim Nasıl Öğrenebilirim; E-Devlet Kara Listede Olduğumu Gösterir Mi?

Findeks belirli bir ücret dahilinde kara liste raporu sunuyor. Bunun için vatandaşların tercihi E-Devlet oluyor. Çünkü E-Devlet verilerine göz atmak için herhangi bir ödeme yapmak zorunda değilsiniz. Tamamen ücretsiz bir şekilde kara listede olup olmadığınızı öğrenirsiniz.

Kara listeyi merak edenler sisteme giriş yapmalıdır. Devamında ‘Türkiye Bankalar Birliği’ tercih edilmelidir. Buradan kredi raporlarını almanız uzun sürmez. Ancak ayda sadece 1 kere olacak şekilde raporlara göz atmanıza izin veriliyor. Böylece kredi notu ve kara liste durumunuzu öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Bankalarda Kara Listede Miyim Nasıl Öğrenebilirim

Bankalarda Kara Listede Miyim Nasıl Öğrenebilirim; Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Kara listeye girme sebepleriniz çok açık. Zamanında ödenmeyen kredi borçlarına ilişkin bu durum yaşanır. Yani borçları yavaş yavaş ödemeniz ve kapatmanız kara listeden çıkmanıza etki edecektir. Haricinde:

  • Otomatik ödeme talimatları bu duruma fayda ağlar.
  • Düşük limitli kredi kartlarına yönelmeniz gerekir.
  • Düzenli ödemeler ve kullanım neticesinde notunuz yükselir.

Kredi notunun yükselmesi kara listeden çıkmanıza etki eder. Bunun için krediyi düzenli bir şekilde kullanmak önemli. Aynı zamanda mevcut borçları kapatmak için harekete geçmeniz gerekir. Borçların kapatılması ile beraber notun yükselmesi mümkün olacaktır. Yüksek kredi notu kara listeden çıkmanıza etki eder ve böylece kredi başvurularınıza olumlu yanıt gelebiliyor.

Bankalardan Nasıl Kredi Çekilir?

Kara listede olmayan ve kredi notunu ortalama seviyeye çıkaranlar başvuruda bulunabilirler. Mobil, internet bankacılığı ya da şubeden başvuruda bulunmanız mümkün. Buna bağlı olarak kara liste ve kredi notu gibi tüm detayları öğrenmiş olursunuz. Bu durumlarda herhangi bir sorun yoksa kredi çekmeniz uzun sürmez. Ancak olası sorunlarda kredi notunuzu yükseltmek için harekete geçmeniz gerekir. Mesela borç taksitlendirme ya da otomatik ödeme dahilinde notunuzu yükseltebilirsiniz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ