ATM'de Sıkışan Kart İçin Nereye Müracaat Edilir - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

ATM’de Sıkışan Kart İçin Nereye Müracaat Edilir

9 Şubat 2020

Günümüzde teknoloji çağıyla beraber internet üzerinden online banka işlemleri gerçekleşmeye başladı. Bununla birlikte bankalardan çok ATM’ler kullanılıyor. ATM’ler çoğu insanın kolaylıkla para aktarımı yaptığı ve para çekmek için düzenli olarak kullandığı araçlardan biri. Bu yüzden sıkça kazalar yaşanırken en çok rastlananlardan biri de kart sıkışması ve ATM’de sıkışan kart için nereye müracaat edilir sorusunun cevabıdır.

ATM'de Sıkışan Kart İçin Nereye Müracaat Edilir

ATM’lerin Sıkça Kullanılma Nedenleri Nelerdir?

ATM’ler insanlara fazlasıyla kolaylık sağlayan araçlardır. İnternet bankacılığıyla birlikte kartsız dahi ATM’lerden çok kolay işlemler yapılabilmektedir. Bu özelliklerden bazıları QR kodu ile ATM’ye giriş yapmak ya da avuç içi tanıma yöntemiyle ATM’ye giriş yapmak sayılabilir. Eskiden bankalarda sıra bekleyen ve bu zorluğa girmek istemeyen hemen herkes artık şubelere gitmeyip ATM’lerden işlem yapmaktadır. Bankaların küçülme yönelimiyle birlikte şubeler de bazı işlemler için direk ATM’ye yönlendirmektedir. Bu kadar sık kullanıldığı için de ATM’lerde sorunlar gözlenmektedir. Bu sorunlardan en yaygın olanı ise ATM’lere sıkışan kartlardır. ATM’de sıkışan kart için nereye müracaat edilir sorusunun cevabı en çok merak edilen sorular arasındadır. Elektronik cihazlar her ne kadar hayatımızı kolaylaştırma eğiliminde olsa da sık kullanıldığı için insanları mağdur edecek sıkıntılara yol açabiliyor.

ATM’ ye Sıkışan Kart İçin Ne Yapılmalıdır?

ATM’ye sıkışan kartlar genelde ATM tarafından yutulur ve ATM’nin içinden alması mümkün olmaz. Böyle durumlarda acil para ihtiyacı varsa internet bankacılığı ile QR kod ile veya Avuç içi tanımlıysa avuç içi okutma yöntemiyle para çekilebilir. Sonrasında ise bankayla iletişime geçilmelidir. Eğer kart bankada tutuluyor ise en kısa sürede kartını sıkıştırıp mağdur olan kişiye gönderilir. Ancak bu durumun gerçekleşmesi için öncelikli olarak kart sahibi olunması gerekir. Başkasının kartı kullanılıyorsa ve bankayla iletişime geçildiyse banka, kartı sahibi dışında başkasına vermez.

Cihazda Sıkışan Kart Bankada Tutulmuyorsa Ne Yapılmalıdır?

ATM’ye sıkışan ve geri alınamayan kartlar eğer banka tarafından tutulmuyorsa para toplama merkezinden başvuru yaptığınız şubeye gelmesi beklenilir. Ancak bunu beklemek için yeterli vakti olmaya kart sahibi müşteri hizmetlerini arayarak durumu izah edebilir. Kartının tekrar gelmesi için başvuruda bulunarak yeni kartın gelmesi beklenilebilir. Genelde bu gibi durumlarda yakınsa şubeye gidilip detaylı bilgi alınmalı ya da müşteri hizmetlerine bağlanılarak problemin çözümü sağlanmalıdır.

ATM'de Sıkışan Kart İçin Nereye Müracaat Edilir

ATM’nin Kartı Yutma Sebepleri Nelerdir?

  • Şifre üst üste yanlış girilmiş olabilir. 3 kez yanlış girildiğinde kartın başkası tarafından kullanıldığı düşünülerek cihaz kartı yutabilir.
  • Kart sahibi borçlanmışsa ve borcunu ödememişse ATM kartı yutabilir ve kartı iptal edebilir.
  • Kullanılan kartın son kullanma tarihi geçmiş olabilir.Bu yüzden son kullanma tarihi sonrasında mağduriyet yaşamamak adına kontrol edilmelidir.
  • Kart adına kayıp ya da çalıntı ihbarı alınması üzerine kartı ATM yutar.
  • Elektronik bir cihaz olduğu için ATM’de bir arıza olabilir.
  • Dolandırıcılık yapmak için ATM’lere konulan kopyalama cihazları konulmuş olma ihtimali de vardır. Bu yüzden hemen müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek sağlıklı olacaktır.

ATM’de Kart Sıkıştığı Anda Ne Yapılmalı?

ATM de kartı sıkışan kişi öncelikle hesap bloke olma durumuna gelene kadar ATM’nin başından ayrılmamalıdır. ATM’de çeşitli dolandırıcılıklar yapmakta olan gruba denk gelinmişse kontrollü olmak gereklidir. Kartını ATM’ye sıkıştıran veya kartı ATM tarafından yutulan kişiler tedbir amaçlı hesaplarını bir süre kapatmalıdır. Böylelikle oluşabilecek dolandırılma vakalarından korunmuş olurlar.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZ