ATM Limit Üstü Para Çekme Ücreti - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

ATM Limit Üstü Para Çekme Ücreti

18 Mayıs 2020

ATM Limit Üstü Para Çekme Ücreti

ATM’lerde Yeni Dönem

Günlük nakit paraya ihtiyacımız olduğunda bankanın şubesine gitmektense hepimiz ATM’leri tercih ediyoruz. Ülkemizde oldukça fazla kullanılan ATM’lere yeni bir uygulama geldi. Bu uygulama bankanın kendi belirttiği günlük para çekme limitinin üstünde para çekme işlemine yönelik. İşte bu yeni dönemle alakalı bütün bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. ATM’de sıkışan kart için nereye müracaat edilir sorusuna cevap bulmak için sitemizde bulunan yazıyı okuyabilirsiniz.

Merkez Bankasının politika değişiklikleri doğrultusunda Para Politikaları Kurulunun kararları sonucunda ülkemizde bulunan bütün bankalar kredi faizlerinde indirime gitmek zorunda kalmışlardı. Bütün kredi türlerinde yapılan indirimler yani ihtiyaç, konut, taşıt kredileri faiz indirimleri sonucunda bankaların gelirlerinde azalma yaşandı. Buna karşı olarak bankalar farklı işlemleri ücretlendirerek kendilerine yeni gelir kaynağı oluşturdular. İndirimlere karşı çıkartılan bu yeni uygulama herhangi bir yasal karşılığı yoktur. Böyle olmasına karşı ATM’lerden limit üstü para çekme ücreti olarak müşterilerinden ücret alınmaya başlandı.

"ATM

Limit Üstü Para Çekme Ücreti

Kamu ve özel bankaların tamamı kendilerine gelen müşterilerden farklı adlar altında masraf çıkartmaya devam ediyorlar. Bilindiği gibi kart işleminizi, para gönderme, para çekme, para yatırma gibi birçok bankacılık işlemlerinizi ATM üzerinden halledebilirsiniz. Bu işlemleri şubelerden daha hızlı ve daha kolay olduğu için ATM üzerinden yapmayı hepimiz tercih ediyorduk. Peki limit üstü para çekme ücreti nedir sorusuna gelecek olursak şu şekilde açıklayabiliriz. Artık müşterisi olduğunuz bankanın ATM’si de dahil olmak üzere belirlenen tutardan fazla para çekerseniz limit üstü para çekim ücreti alınıyor. Bankadan bankaya göre alınan ücretler değişiklik göstermektedir ve 3 ile 6 TL arasında tutar değişmektedir. Birçok müşterinin bu tutarın kesildiğinden haberi olmamakla birlikte bu durumu fark edip şikâyette bulunanların sayısında da artış yaşanmaya başlandı.

Limit Üstü Para Çekme Ücreti Ne Kadar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu ücretlendirmeyi her banka kendine göre belirlemiş olup bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Yapılan bu ücretlendirme ile ilgili birkaç bankanın uyguladığı ücretlendirme aşağıda listelenmiştir.

"ATM

  • Şekerbank 1500 TL üzeri çekimlerde 4,75 TL.
  • QNB Finansbank 1500 TL üzeri çekimlerde 4 TL.
  • Akbank 1500 TL üzeri çekimlerde 5 TL.
  • İş Bankası 2000 TL üzeri çekimlerde 5 TL.
  • ING 2000 TL üzeri çekimlerde 5 TL.
  • Denizbank 1500 TL üzeri çekimlerde 6 TL.
  • Garanti Bankası 2000 TL üzeri çekimlerde 6 TL.

Son durumlar doğrultusunda yukarıda belirtilen rakamların üzerinde yaptığınız çekimlerde bu ücretler sizden alınmaktadır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ