18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır? - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

26 Ocak 2020

Ebeveynler bütçe kontrolüne ilişkin 18 yaşını doldurmadan banka hesabı nasıl açılır öğrenmek istiyor. Şöyle ki çocukların kontrollü harcamalar adına hesap sahibi olmaları isteniyor. Bunun haricinde henüz reşit olmayanlar da ihtiyaçları üzerine hesap açarak ödeme kontrollerine başvurabiliyor. Sonuç olarak:

  • 18 yaş altında müşterilerini kabul eden bankaları öğrenmelisiniz.
  • Bankaların veli şartı var mı yok mu dikkate alınmalıdır.
  • Hesap prosedürleri nasıl öğrenenler harekete geçebilir.

18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır?; Reşit Olmayanlar Nasıl Hesap Açar?

Çoğu bankanın veli şartına yer vermesi dikkatlerden kaçmıyor. Çünkü 18 yaşının altında olanların imza yetkisi bulunmuyor. Bu durum hesap açarken sorun teşkil edebilir. İmza yetkisi velilere ait olduğu için de veliler ile beraber başvuruya geçilmesi beklenir. 18 yaşını doldurmadan banka hesabı nasıl açılır merak edenler başta bu detayı öğrenmelidir.

Bazı bankaların herhangi bir veli şartına yer vermemesi dikkatlerden kaçmıyor. Ancak aile bireylerinin durumu dikkate alınır ve hesap açılır. Yani 18 yaşını doldurmayanların incelenmesi esas alınır. Genelde veli eşliğinde hesap açılır. Öyle ki veliler kefil olarak ilan edilir. Kefil dahilinde hesap açmak uzun sürmez.

18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

18 Yaşını Doldurmadan Hesap Açılan Bankalar Hangileri?

18 yaşını doldurmadan banka hesabı nasıl açılır merak edenlere yukarıda belirttiğimiz gibi bazı prosedürler sergilenir. En başta velilere yönelik tüm detaylar gözler önüne serilir. Bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterir. Çoğu bankanın veli eşliğinde hesap açtığı görülüyor. Bankalara örnek vermek gerekirse:

  • 12 – 18 yaş arasında ki gençler İş Bankası’na başvurabilir.
  • 16 – 26 yaş aralığı ise AkBank için geçerli durumda.
  • Ücretsiz olarak Kuveyt Türk kartına da başvurulabilir.

Bunların arkasından 24 yaş altı için VakıfBank hesap detayları mevcut. Ziraat Bankası ya da ING tercihinde de bulunabilirsiniz. ING herhangi bir alt limite yer vermeden hesap açmanızı mümkün kılar. Çocuk hesabı birikim için açılabilir ve dilediğiniz zaman ödemelere geçebilirsiniz.

18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır?; Avantajlı Çocuk Hesabı Sunan Bankalar Hangileri?

18 yaşını doldurmayanlar için ‘çocuk hesabı’ sergilenir. Çoğu bankada mevcut olan hesabın belli başlı prosedürler üzerinden açılması söz konusudur. Aynı zamanda her banka farklı avantajlara yer verir. Örneğin hesaba ilişkin ek kampanyalar ve indirimlerin duyurulması dikkatlerden kaçmıyor.

Genel olarak hesaba ilişkin işletim ücretine yer verilmiyor. İşlem ücretlerinin makul seviyede tutulmasına özen gösterilir. Banka hesabı adına her bankada ayrı avantajlar mevut durumda. Bunun için 18 yaşından altında olanlara hesap açılabilen bankaları kıyaslamanız ve seçiminizi yapmanız en doğrusu olacaktır.

18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır?; 18 Yaşını Doldurmayanlar Bankalara Kefil Gösteriyor Mu?

Önceden belirttiğimiz gibi her bankanın ayrı prosedürlere sahip olduğu açık durumda. Örneğin veli şartının her bankada mevcut olmadığı görülüyor. Ancak genelde imza yetkisine sahip olmayan gençler için velilerin gelmesi beklenir. Haricinde:

  • Veliler hesaba ilişkin kefil olarak kabul edilir.
  • Hesaba ve kefile onay için velilere ihtiyaç duyulur.

Yine her bankanın kefil şartına sahip olmadığını belirtmek gerek. Gerek veliler gerekse kefiller için ayrı prosedürler bulunuyor. Neticesinde hesap açmak isteyen gençlerin bu detayları öğrenerek harekete geçmeleri önem arz etmekte.

18 Yaşını Doldurmayanlar Kredi Kartı Alabilir Mi?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından tüm esaslar sergilenmiştir. Gerek banka hesabı gerekse kredi kartına ilişkin tüm detaylar sıralanmıştır. Bu detaylara göz atanlar hesap açabilir veya kredi kartına başvurabilir. Her ne kadar reşit yaşta olmayanlara hesap açılsa da kredi kartı verilmiyor. Bir borç yöntemi olan kredi kartının sadece 18 yaşını dolduranlara verilmesi söz konusudur. Üstelik yaşını dolduranların gelir belgeleri ile beraber kredi kartı başvurusundan sonuç almaları sağlanır.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ