1000 TL Sosyal Yardım - 7/24 Kredi Haber Portalı - 7/24 Kredi Haber Portalı
7/24 Kredi Banka Bilgi Platformu

1000 TL Sosyal Yardım

14 Nisan 2020

"<yoastmark

1000 TL Yardım Kimlere Ne Zaman Verilecek ve Sosyal Yardım Başvuru Formu Var Mı Nereden Açılır?

1000 TL sosyal yardım parası, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanının yapmış olduğu son açıklamalarla beraber şöyle sonuç çıkmakta. Sosyal yardım almak isteyen kişilerin araştırmaya başladığı konu olmaya başladı. Türkiye çapında 3294 ve 2022 sayılı kanuna tabi olanların yararlanabileceği 1000 lira sosyal yardım miktarı, 2 milyon 111 bin kişiye verilmesi planlanıyor. Peki, Koronavirus önlemleri kapsamında gerçekleşecek olan 1000 TL sosyal yardım almak isteyenler için başvuru formu ekranı bulunuyor mu? İşte, 1000 TL yardım kimlere ne zaman verileceğinin ve sosyal yardım hakkında öğrenmek istedikleriniz burada. Bu bilgilerin yanında sitemizde bulunan Koronavirüs destekleri ile ilgili yazıyı okuyarak diğer destekler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bütün Türkiye’de 2 milyon aileye verilmesi planlanan 1000 TL sosyal yardım parasının detaylarını Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı vermişti. 2 milyon 111 bin aileye 1000’er lira nakit para sosyal yardım desteği sağlayacaklarını açıklayan bakanlık ilave etti. İlk ödemelerin ne zaman yapılacağı hakkında tarih detaylarını yayımladı. Koronavirus önemleri arasında ihtiyaç sahibi ailelerin bu durumdan etkilenmemesi için hazırlanan sosyal yardım paketleri kapsamında belirli şartları uyan kişiler, bu destekten yararlanabilecek. Peki 1000 TL sosyal yardımı almak için ve başvurusu için neler yapmak gerekecek? İşte, ihtiyaç sahibi olanların yakından ilgilendiği o destek ile ilgili detaylı bilgiler.

Sosyal yardım paketinin başlangıcı olarak 2 milyon 111 bin aileye yardım yapacaklarını söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, paketin devam edeceğini ve daha fazla aileye geleceğini ifade etti. PTT aracılığıyla verilecek olan ödemelerin 8 milyon kişiyi kapsayacağını açıklayan Bakan Selçuk, sosyal yardım başvurusu hakkında bazı konulardan da bahsetti.

"<yoastmark

Bakan Selçuk tarafından 1000 TL sosyal yardım hakkında yapılan açıklama

Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak birlikte bir sosyal destek paketimiz hazırlığı olduğundan bahseden Bakan sözlerine şöyle devam etti. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum ve inşallah desteklerin fazları da gelecek. Paketin başlangıcında biz, 2 milyon 111 bin aileye 1000’er lira nakit destek sağlanacak. İlk ödemeleri de 1 Nisan’da ailelere verilmeye başlanacak. Koronavirüs etkilerini de olduğu için ve evden mecbur kalmadıkça çıkılmaması için kesinlikle elden bir başvuru alınmadı. Yardımları, bütün hanelerimizin T.C. numaralarına PTT aracılığı ile gönderilecek. 2 milyon aile için verilecek olan destek için ortalama bir aileyi yaklaşık 4 kişiden hesaplarsak toplamda 8 milyon vatandaşımıza da bu destek sağlanacak.

Başvuruların otomatik olarak bakanlık tarafından yapılacağı sosyal yardım paketi için ödemeler 1 Nisan’da PTT ile yapılacak.

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na tarafından yapılan bir hizmettir.

Sosyal Yardımdan Kimler Yararlanacak?

3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu veya 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunu kapsamında belirlenmiş olan ve devam eden.  Şu anda da düzenli olarak merkezi sosyal yardımı alan Yaşlı Aylığı, Engelli Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardımı alan. Bunlara ek olarak devam eden Öksüz Yetim Yardımı, Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı, Şartlı Eğitim Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı, Çoklu Doğum Yardımı, Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı) gibi yardımlar alan aileler. Yukarıda bahsettiğimiz kişiler, aileler bir başvuruya gerek olmaksızın Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1.000 TL ödeme yapılacak.

"<yoastmark

Sosyal Yardım Ne Zaman Hesaplara Yatacak?

Sosyal yardım paralarını hesaplara yatma işlemleri doğum yılına göre yapılacak ve doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar 1 Nisan’da,

1 ve 6 olanlar 2’sinde, 2 ve 7 olanlar 3’ünde, 3 ve 8 olanlar 4’ü ve son olarak 4 ve 9 olanlar 5’inde alacak.

PTT Kartı olanların, 1.000 TL’lik desteği tüm devlet bankalarının ATM’lerinden komisyonsuz olarak çekebilmeleri de sağlanacak.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 4 YORUM

BİR YORUM YAZ